Na Náchodsku vzlétly horkovzdušné balony, začala akce Balony nad Rozkoší

foto Startem horkovzdušných balonů z Ratibořic - let o pohár starostky města Česká Skalice - začal čtvrtý ročník akce Balony nad Rozkoší, 1. září 2022, Náchodsko.

Ratibořice (Náchodsko) - Startem horkovzdušných balonů z Babiččina údolí u Ratibořic na Náchodsku dnes večer začal let o pohár starostky města Česká Skalice. Zároveň tím byl zahájen čtvrtý ročník akce Balony nad Rozkoší, která v okolí vodní nádrže Rozkoš potrvá do neděle 4. září. Účastní se tři desítky horkovzdušných balonů z ČR, řekl dnes ČTK Slávek Ruta z organizačního týmu. Každý den budou balony startovat z jiného místa.

"Letos se jedná o největší akci svého druhu v České republice," řekl ČTK Ruta.

V pátek ráno by podle něj měly balony odstartovat z broumovského letiště, v podvečer z Nového Města nad Metují a v sobotu v podvečer z Náchoda od obchodního centra u státní hranice. "Sobotní ranní start a nedělní program je stále ještě otevřený, bude záviset na vývoji počasí," řekl ČTK Ruta.

Startem horkovzdušných balonů z Ratibořic - let o pohár starostky města Česká Skalice - začal čtvrtý ročník akce Balony nad Rozkoší, 1. září 2022, Náchodsko. Program může ovlivnit počasí. I když je pro následující dny předpověď meteorologů příznivá, organizátoři se obávají, že zejména podvečerní lety by mohl zkomplikovat silnější vítr. Celkem je v programu šest letů, plánuje se například přelet přehrady Rozkoš.

Podvečerní lety budou koncipovány jako soutěžní, páteční z Nového Města nad Metují bude let o pohár hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka a sobotní z Náchoda let o pohár starosty města Náchod.

"Poletí se takzvaný hon na lišku, tedy že ze startovní plochy odletí první balón, takzvaná liška a ostatní balóny startují 15 minut po něm a lišku sledují. Liška někde přistane a ostatní balóny se snaží dostat na její místo přistání. Komu se to povede nejpřesněji, vyhrává," řekl ČTK Ruta.

Posádky mají ve svém vybavení také letecké rádio pro spojení s případným letištěm, GPS zařízení, navigaci, na zemi jim je k dispozici také profesionální letecký meteorolog.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď