Na mikulovském sympoziu vznikly desítky uměleckých děl

foto Dílo Eugeniusze Józefowskeho z Polska na snímku pořízeném při přípravě výstavy hotových děl 26. ročníku Mikulovského výtvarného sympozia Dílna 2019, jejíž vernisáž se koná 10. srpna 2019 na zámku v Mikulově na Břeclavsku. Výstava potrvá do 31. října.

Mikulov (Břeclavsko) - Pestrá kolekce desítek uměleckých děl vznikla během uplynulých čtyř týdnů na zámku v Mikulově. V průběhu 26. ročníku Mikulovského výtvarného sympozia "dílna" tvořilo osm umělců a jejich díla budou na zámku k vidění do 31. října, v sobotu ji zahájila vernisáž. Podle jednoho z tvůrců a kurátora Jiřího Kačera vznikla názorově rozrůzněná kvalitní díla, řekl ČTK.

Fotogalerie

"Díla sice vznikla v Mikulově, ale nepřipomínají město prvoplánově. Každý své dílo pojal jinak," řekl Kačer. S výjimkou jediného jsou všechny výtvory v zámeckém interiéru, jeden je v zámeckém parku. "Jedná se o moji lavici z kamenské žuly," řekl Kačer.

Kačer vybíral na sympozium umělce tak, aby byli různého věku a zabývali se různými technikami výtvarné práce. Zahraničním hostem byl letos malíř Eugeniusz Józefowski z Polska. Z českých umělců přijeli například Svatopluk Klimeš, který se zabývá nejen klasickými obrazovými médii, malbou a různými grafickými technikami, ale je rovněž tvůrcem objektů a performerem. Dalšími byli fotograf Jaroslav Beneš a malíř a grafik Václav Benda. Tvorba Vojtěcha Horálka stojí často na rozhraní malby, obrazu a objektu.

V budoucnu by mohly být stovky děl, které v Mikulově vznikly a jsou uložené v depozitáři, vystavené v plánované galerii výtvarného umění ve městě. Díla zůstávají součástí sbírky. Její hodnota se už nyní pohybuje v desítkách milionů korun a patří k největším kolekcím současného výtvarného umění v Česku. Lze ji prohlížet i na internetových stránkách Artmikulov.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď