Na Metronome Festivalu v Praze vystoupí legendární John Cale

foto Britský hudebník a skladatel John Cale vystoupil 28. února 2013 v pražském klubu Roxy.

Praha - Na Metronome Festivalu v Praze, který se uskuteční příští rok na Výstavišti v pražských Holešovicích od 22. do 23. června, vystoupí legendární John Cale. Velšský hudebník, jehož kariéra pokrývá půlstoletí od roku 1967, kdy debutoval jako člen kapely The Velvet Underground, přijede se svou současnou doprovodnou kapelou. ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Adéla Vašíčková.

"Na programu bude mít písně z celé své kariéry, tedy od písní The Velvet Undreground až po úplné novinky," uvedla programová ředitelka festivalu Barbora Šubrtová.

Pětasedmdesátiletý držitel Řádu britského impéria je v Česku oblíbeným hostem. Koncertoval zde již mnohokrát, buď sám nebo s kapelou. V roce 1994 se stal kmotrem pražského Divadla Archa, pro které s japonským tanečníkem Minem Tanakou vytvořil originální otevírací ceremonii. Před čtyřmi lety Cale představil v pražském Roxy desku Shifty Adventures in Nookie Wood, v roce 2014 v Národním divadle zahrál při příležitosti vyhlášení Cen Paměti národa.

Na svých deskách po odchodu z The Velvet Underground prezentoval Cale přímočaré rockové písně, stejně jako alternativní a experimentální tvorbu. Hrál s doprovodnými kapelami i sólově jen s klavírem nebo kytarou. Inspiraci k nejnovějším nahrávkám sbírá také na poli elektronické hudby a hip hopu.

"Mezi desítkami dalších prací je zajímavá Caleova ´stopa´ ke dvěma hvězdám prvního ročníku Metronome Festivalu. V roce 1969 totiž produkoval debutové album kapely Stooges zpěváka Iggyho Popa a v Caleově kapele hrál v 70. letech český rodák Ivan Král. Cale mu to v roce 1995 oplatil skladatelskou a instrumentální spoluprací na Králově sólovém debutu Nostalgia," připomněla Šubrtová.

Cale je třetí ohlášenou zahraniční hvězdou Metronome Festivalu Prague 2018. Pořadatelé již oznámili účinkování britského písničkáře Toma Odella a dýdžejského setu britských Faithless. Domácí scénu budou reprezentovat Tata Bojs speciálním celovečerním programem k 30. výročí založení kapely, ve kterém jako hosté vystoupí také Zrní, Umakart a Midi Lidi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď