V Libotenicích, kde se potvrdila ptačí chřipka, skončila likvidace nosnic

foto Ve velkochovu drůbeže v Libotenicích na Litoměřicku, kde se potvrdila ptačí chřipka, začali 28. prosince 2021 s likvidací 188.000 nosnic. Zničeno bude i 600.000 vajec.

Libotenice (Litoměřicko) - V Libotenicích na Litoměřicku, kde se potvrdila ptačí chřipka, dnes skončila likvidace desetitisíců nosnic. Nákaza postupovala velmi rychle, uhynula velká většina chovu, kde ještě minulý týden bylo asi 188.000 kusů drůbeže. Utraceno muselo být podle odhadu 30.000 kusů. Dezinfekce, úklid a likvidace vajec budou pokračovat ve čtvrtek. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Fotogalerie

Společnost AG Maiwald chovala drůběž ve čtyřech halách. Přes svátky více než polovina uhynula a úhyny pokračovaly rychle i v dalších dnech. Likvidace nosnic začala v úterý a dnes pracovníci odvezli poslední do asanačního podniku v Mimoni, kde je spálí. Zlikvidovat je nutné zhruba milion vajec. "Část vajec byla odvezena s drůbeží do kafilerie dnes, větší část se bude likvidovat ve čtvrtek," uvedl Majer.

Subtyp choroby H5N1 potenciálně přenosný na člověka se v chovu potvrdil 23. prosince. Na likvidaci se čekalo několik dní, protože dodavatel sehnal oxid uhličitý, jímž se slepice usmrtí, v požadovaném množství až v úterý ráno. Podle Agrární komory ČR jsou v chovu zhruba dvě procenta populace nosnic v ČR. Jejich likvidace by neměla mít větší dopad na český trh. Od prvních příznaků ptačí chřipky v chovu zůstávala vejce na farmě a žádné se nedostalo do tržní sítě. Komora odhaduje škodu na 20 milionů korun.

Hasičů bylo dnes v Libotenicích okolo 90, z toho zhruba 50 až 60 uvnitř hal. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Faják ČTK řekl, že s pracemi pomáhala speciální jednotka z Hlučína.

Zhruba o kilometr dál od společnosti AG Maiwald, která velkochov provozuje, jsou haly s kuřicemi, podle Majera se tam však chřipka zatím nepotvrdila. "Výsledek 50.000 kuřic byl negativní," uvedl Majer. V podniku pracuje jiný personál než v místě, kde se rozšířila ptačí chřipka, veterinární správa se proto podle Majera rozhodla kuřice nelikvidovat. "Dál se budou pečlivě sledovat," uvedl.

Okolo velkochovu veterináři vymezili tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. Do ochranného pásma kromě katastrálního území Libotenic patří také katastry obcí v nejbližším okolí. "Apelovali jsem na chovatele, aby nyní sledovali drůbež a další chované ptactvo," uvedl Majer.

V Evropě roste počet nových ohnisek ptačí chřipky jak u volně žijících ptáků, tak v chovech. V Česku utráceli veterináři ptáky z několika hejn firmy Rybářství Nové Hrady, u nichž se také prokázala ptačí chřipka. Jde o jediný šlechtitelský chov hus v Česku. Po žádosti chovatele vybrali veterináři 420 hus z několika linií a hejn, které zatím ušetří, aby zůstalo šlechtění zachované. Původně měli veterináři utratit 1900 ptáků. Nové ohnisko objevili veterináři tento týden v bažantnici na Hodonínsku, kde museli zlikvidovat 5000 bažantů. Celkově letos bylo nutné v Česku kvůli nákaze zlikvidovat čtvrt milionu kusů drůbeže.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď