Na Letnou se vrátil Metronom, za pár týdnů se bude znovu kývat

foto Na pražskou Letnou se 26. března 2020 po několika měsících vrátilo kyvadlo od sochaře Vratislava Nováka, které na místě někdejšího Stalinova pomníku stálo s přestávkami od roku 1991. Obrovská kinetická plastika, která patří soukromému majiteli, se několik měsíců opravovala. Dnes se kyvadlo nad Prahou na pár minut znovu rozhýbalo a po provedení dalších testů by se mělo za několik týdnů znovu rozkývat natrvalo. ČTK to dnes sdělila mluvčí hnutí Praha sobě Julie Kochová. Během zkoušky na kyvadle zavlál transparent s poděkováním lidem, kteří pomáhají v boji s koronavirem.

Praha - Na pražskou Letnou se po několika měsících vrátilo kyvadlo od sochaře Vratislava Nováka, které na místě někdejšího Stalinova pomníku stálo s přestávkami od roku 1991. Obrovská kinetická plastika, která patří soukromému majiteli, se několik měsíců opravovala. Dnes se kyvadlo nad Prahou na pár minut znovu rozhýbalo a po provedení dalších testů by se mělo za několik týdnů znovu rozkývat natrvalo. ČTK to dnes sdělila mluvčí hnutí Praha sobě Julie Kochová. Během zkoušky na kyvadle zavlál transparent s poděkováním lidem, kteří pomáhají v boji s koronavirem.

Objekt autor nazval Stroj času a vytvořil ho u příležitosti Všeobecné československé výstavy v Praze v roce 1991. Svým umístěním na podstavci bývalého Stalinova pomníku měl také symbolizovat neúprosné plynutí času a varovnou připomínku minulosti. Stroj svým vzhledem připomíná Mälzelův metronom a i když jeho mechanická konstrukce je jiná, vžil se pro něj název Metronom. Dnes je objekt v soukromém vlastnictví, vlastní ho a provozuje developer Pražská správa nemovitostí.

Na pražskou Letnou se 26. března 2020 po několika měsících vrátilo kyvadlo od sochaře Vratislava Nováka, které na místě někdejšího Stalinova pomníku stálo s přestávkami od roku 1991. Obrovská kinetická plastika, která patří soukromému majiteli, se několik měsíců opravovala. Dnes se kyvadlo nad Prahou na pár minut znovu rozhýbalo a po provedení dalších testů by se mělo za několik týdnů znovu rozkývat natrvalo. ČTK to dnes sdělila mluvčí hnutí Praha sobě Julie Kochová. Během zkoušky na kyvadle zavlál transparent s poděkováním lidem, kteří pomáhají v boji s koronavirem.

V roce 2003 byl Metronom využit k propagaci referenda o přistoupení České republiky k Evropské unii, kdy se jeho kyvadlo pohybovalo mezi slovy ANO a NE. Roku 2009 zase symbolicky odměřoval čas předsednictví České republiky Evropské unii.

Kochová dnes ČTK řekla, že Praha na podzim iniciovala opravu kyvadla a nabízela majiteli i finanční pomoc. "Máme pocit, že objekt má velkou symbolickou hodnotu," uvedla. Majitel nakonec sám opravu podle ní uhradil.

Během dnešní několikaminutové zkoušky vzdal občanský spolek 3000 statečných hold všem aktivním občanům a dobrovolníkům, kteří pomáhají ostatním zvládat současnou epidemii koronaviru. Před kyvadlem drželi členové spolku velký transparent s nápisem Lidi, děkujeme! a červeným srdíčkem.

Podle spolku se kyvadlo za pár týdnů rozhýbe i jako symbol a předzvěst toho, že se situace ve společnosti po překonání pandemie zase vrátí do normálu. Věří ale i tomu, že aktivizace občanské společnosti by mohla přetrvat i po odeznění současné situace, která je v mnoha ohledech pro moderní českou společnost bezprecedentní.

hrm mal

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď