Na Kubě se množí protesty proti výpadkům elektřiny, vláda žádá lidi o pochopení

foto Kubánská vlajka - ilustrační foto.

Havana - Na Kubě se ve čtvrtek a pátek konaly další demonstrace proti stále častějším a delším výpadkům elektrické energie, které v posledních týdnech trápí obyvatele tohoto karibského ostrova. Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel v reakci na demonstrace na řadě míst země požádal Kubánce o "pochopení", zároveň ale ze vzniklé situace opět obvinil nepřímo Spojené státy.

"Někteří využívají příležitosti, aby kritizovali naši revoluci, jiní se účastní vandalských činů a rozbíjejí výlohy a hází kameny," prohlásil kubánský prezident v parlamentu na zasedání, které se zabývalo energetickou krizí.

"Ti, kdo se takto chovají, jen nahrávají těm, kteří na nás vyhlásili blokádu," dodal Díaz-Canel s odkazem na americké embargo vůči Kubě. To zavedly Spojené státy už koncem 60. let minulého století ve snaze svrhnout komunistický režim, což se jim ale dosud nepovedlo.

Kuba se už asi tři dekády potýká s hlubokou ekonomickou krizí, v zemi je nedostatek základního zboží, potravin, léků a pohonných hmot. Kubánci se dlouhodobě také potýkají s výpadky elektřiny, které trvají několik hodin denně a které loni v červenci přispěly k největším protivládním protestům na Kubě za tři desetiletí. Kvůli nim soudy poslaly už do vězení stovky lidí.

Výpadky proudu se na Kubě podle agentury EFE zhoršují více od května.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď