Na krmivo zvířat v zoo je v dotaci připraveno 80 milionů korun

foto Želva obrovská na snímku pořízeném při krmení zvířat 10. listopadu 2020 v pražské zoologické zahradě, která má novou formu sponzoringu. Zájemci mohou v e-shopu zoo koupit takzvanou stravenku a vybranému zvířeti zaplatit krmnou dávku na den.

Praha - Na krmení zvířat v zoologických zahradách v Česku je pro letošek připraveno v dotačním titulu ministerstva životního prostředí 80 milionů korun, o 50 milionů korun více než bylo plánováno. Na zvýšení se dohodla ministerstva financí a životního prostředí. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva životního prostředí. Na provoz zoologických zahrad negativně dopadají opatření spojená s pandemií koronaviru, zejména jim chybí příjmy ze vstupného.

Současná epidemická situace podle ministerstev zatím nedovoluje uvažovat o otevření zoologických zahrad veřejnosti. "Na podporu chovaných, často ohrožených zvířat v zavřených zahradách proto z rozpočtové rezervy uvolním o 50 milionů korun navíc. Tak, aby zvířata pocítila dopady pandemie co možná nejméně," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Program "Příspěvek ZOO" je určen pro všech 28 licencovaných zoologických zahrad v Česku především na příspěvek na krmivo. "Žádosti se opět podávají v jednoduchém elektronickém režimu, který zoo již dobře znají. Posouzeny budou obratem, v řádu několika dní, to znamená, že již v dubnu poplynou peníze na účty zoo," sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Peníze jsou podle ministerstva rozdělovány na základě počtu ohrožených druhů živočichů, které daná zoologická zahrada chová. Každá zoologická zahrada tak obdrží jinou částku, která reflektuje druhy a počty zvířat. Pro menší zoologické zahrady to znamená podporu ze strany ministerstva v řádu až statisíců korun, u těch větších se jedná o podporu v jednotkách milionů korun.

Pražská zoologická zahrada žádá z 80 milionů korun uvolněných na podporu 28 zoologických zahrad o 16,744.165 korun, jak ČTK sdělil ředitel zoo Miroslav Bobek. "Považujeme však za nepravděpodobné, že bychom tuto částku mohli obdržet v plné výši," dodal. Deficit příjmů Bobek odhaduje od začátku pandemie covidu-19 v Česku do soboty 27. března, kdy měla být v pražské zoo zahájena hlavní sezóna, na 133 milionů korun. Návštěvnost zoo v hlavním městě v roce 2020 kvůli pandemii covidu-19 klesla o 42 procent. Do zahrady zavítalo 851.623 návštěvníků, tedy o téměř 605.000 lidí méně než v roce 2019. Liberecká zoo by podle jejího ředitele Davida Nejedla měla díky navýšení podpory získat zhruba 3,5 milionu. Loni zoo v Liberci navštívilo 275.659 lidí, tedy také méně než obvykle. Kvůli uzavření zoo návštěvníkům tratila zhruba 13 milionů korun.

Resort podle Brabce jedná také s Unií zoologických zahrad a ministerstvem průmyslu a obchodu, aby zoo mohly využít i další podpůrné covidové programy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď