Na Kraví hoře nafoukli desetimetrové modely Slunce, Měsíce, Marsu a Země

foto Hvězdárna a planetárium Brno vystavila v druhé části Festivalu planet všechny své nafukovací desetimetrové modely vesmírných těles - Měsíce, Země, Marsu a Slunce, 4. srpna 2022, na Kraví hoře, Brno.

Brno - Nafouknutím desetimetrových modelů Slunce, Měsíce, Marsu a Země pokračuje v parku Kraví hora Festival planet, který pořádají multimediální architekti z kreativního studia Visualove a Hvězdárna a planetárium Brno. Modely planet nafouknou zaměstnanci hvězdárny každý den, vystavené budou v parku za příznivého počasí vždy od 14:00 do 23:30, řekl ČTK ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

Fotogalerie

Na vzhledu obřích modelů pro brněnskou hvězdárnu spolupracovalo kreativní studio VISUALOVE se společností Kubíček Visionair. „Poprvé jsme spolu s VISUALOVE připravovali velký desetimetrový model Měsíce k příležitosti 50. výročí přistání na Měsíci. Díky tomuto projektu odstartovala i spolupráce s brněnskou hvězdárnou a planetáriem. Na zevnitř prosvětlený Měsíc se v roce 2019 za jediný víkend přišlo podívat kolem osmi tisíc lidí,“ uvedla Petra Hájková z Kubíček Visionair.

Od té doby firma každý rok ušila pro hvězdárnu jedno nové vesmírné těleso. V roce 2020 model Země, vloni model Marsu a letos model Slunce, který vznikl díky záběrům z vesmírné observatoře Solar Dynamics Observatory: Jeho sestavení trvalo osm dnů, z toho šest dní model šila jedna švadlena. Podle Hájkové vesmírná tělesa nejčastěji poptávají vedle hvězdáren i muzea, školy nebo pořadatelé festivalů jako například britský festival světla Leonardslee Illuminated. Nejčastěji poptávanou planetou je Země.

Hvězdárna desetimetrové Slunce vystavila na Kraví hoře poprvé při první části festivalu od 11. do 17. července. „Odhadujeme, že se na Heliosféru přišlo podívat okolo 30 tisíc návštěvníků,“ uvedl Dušek.

Pro návštěvníky parku je v druhé části festivalu připravená před budovou hvězdárny i nanostruktura Sluneční soustavy a výstava Jeho jasnost Slunce. Každý den od 21:00 bude promítat letní kino před budovou hvězdárny, na programu jsou sci-fi filmy v původním znění s českými titulky. Jako součást festivalu pořádá hvězdárna v pátek v 20:00 sraz všech světlušek a světloplachů.

Akce potrvá do příštího čtvrtka. Vstup na venkovní akce je zdarma, doprovodný program v digitáriu hvězdárny je placený.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď