USA mají díky Knierimové a Frazierovi po 43 letech titul ze sportovních dvojic

foto Američtí krasobruslaři Alexa Knierimová a Brandon Frazier ve volné jízdě sportovních dvojic na MS v Montpellier.

Montpellier (Francie) - Krasobruslaři Alexa Knierimová a Brandon Frazier získali pro USA po 43 letech světový titul ve sportovních dvojicích. Na šampionátu v Montpellier nejlépe využili absence silných ruských a čínských párů, které obsadily prvních pět příček na únorové olympiádě. Vedení po krátkém programu potvrdili životní volnou jízdou.

K té přitom nastupovali po nepříjemné situaci, když jejich průběžně druzí krajané Ashley Cainová-Gribbleová a Timothy Leduc nedokončili svůj program. Partnerka upadla při úvodním sólovém i odhazovaném skoku, a když přišel její další karambol po sólovém trojitém salchowu, zůstala ležet na ledě a ukazovala si na hlavu. Nebylo jasné, zda se udeřila při pádu, nebo už měla problémy před tím. Byla viditelně otřesená a nemohla pokračovat.

Třicetiletá Knierimová, které v této sezoně pomáhal se sólovými skoky i Michal Březina, a o rok mladší Frazier byli po šestém místě na olympijských hrách v prořídlém startovním poli největšími favority na zlato. Dvojice, která se po úspěšných kariérách s předchozími partnery dala dohromady na jaře 2020, psychický tlak ustála. Ve volné jízdě zvládli kombinaci trojitého a dvojitého toeloopu, sólový trojitý salchow i oba trojité odhazované skoky. S výjimkou úvodního twistu měli všechny prvky na nejvyšší úroveň a svou rekordní známku za volnou jízdu z olympijských her vylepšili bezmála o šest bodů.

Už když dokončili svůj program, věděli, že jsou světovými šampiony. Dokázali to jako třetí americký pár v historii. "Nemohl bych chtít lepší způsob, jak zakončit sezonu. Zakončit sezonu takovým programem, o tom jsem mnohokrát snil. Ale je to ještě lepší," radoval se Frazier.

Nakonec v součtu zvítězili o více než jednadvacet bodů před Japonci Riku Miuraovou a Rjuičim Kiharou. Těm se totiž příliš nevedlo, chybovali u sólových skoků a partnerka spadla po odhozeném trojitém rittbergeru, Jen díky náskoku po krátkém programu se udrželi před Kanaďany Vanessou Jamesovou a Ericem Radfordem. Stříbrem se postarali o největší japonský úspěch a teprve druhou japonskou medaili v této kategorii na MS.

Takřka na domácí půdu se vrátila Jamesová, která se sice narodila v Británii, ale dlouho reprezentovala Francii s Morganem Cipresem. Společně to před čtyřmi lety dotáhli k bronzu na MS. O rok později pak vyhráli ME a ukončili kariéru. Loni se při televizní show v Kanadě potkala Jamesová s dalším vysloužilým krasobruslařem Radfordem, který s Meghan Duhamelovou vyhrál MS 2015 a 2016. Zkusili si zabruslit společně a rozhodli se pro comeback. Na olympijských hrách se neprosadili a skončili dvanáctí, ale světový šampionát se jim vydařil.

Volnou jízdu po chybě v úvodní kombinaci předvedli ve velkém stylu a novou spolupráci ozdobili bronzovou medailí. "Mám pocit, že si všechno sedlo, když to bylo potřeba. Bojovali jsme do konce, ale nemysleli jsme na prvky, prostě jsme jeli a cítili jsme se velmi pohodlně na ledě, jako doma," radovala se Jamesová. Jen nepříjemné okolnosti její štěstí z medaile trochu kazily. "Jsme šťastní, že jsme na pódiu, ale rádi bychom tam byli za lepších okolností. Naše myšlenky jsou s Ashley, je zraněná," dodala.

Čeští reprezentanti Jelizaveta Žuková a Martin Bidař kvůli zranění na MS neodcestovali.

Krátký program mužů na MS ovládli japonští krasobruslaři, vede Uno

Krátký program mužů na MS ovládli japonští krasobruslaři. Obsadili průběžně první tři pozice v pořadí Šoma Uno, Juma Kagijama a Kazuki Tomono. Přes sto bodů se dostal ještě čtvrtý Američan Ilja Malinin. Česko v této kategorii na šampionátu ve francouzském Montpellier zastoupení nemá, protože Michal Březina ukončil po olympiádě kariéru a žádný náhradník za něj nepřijel.

Pokud jde o výkony, byl světový šampionát i bez olympijského šampiona a vítěze posledních tří MS Nathana Chena možná ještě vyrovnanější v té maximální kvalitě než olympijská soutěž. Zatímco na ZOH překonala stovku jen trojice nejlepších, tentokrát to byli hned čtyři závodníci. Všichni zařadili úspěšně dva čtverné skoky.

Nejvyšší hodnocení v obou sadách známek měl bronzový olympijský medailista Uno, kterému to vyneslo 109,63 bodu. Tím se zařadil na třetí místo historických tabulek hned za Chena a dvojnásobného olympijského vítěze Juzurua Hanjua, který na mistrovství světa nezávodí kvůli zranění kotníku. Téměř o čtyři body zpět je obhájce světového stříbra a druhý muž olympijské soutěže Kagijama, jenž doplatil na protočku po trojitém axelu.

Nečekanou šanci zatím naplno využívá třiadvacetiletý Tomono. Na japonském šampionátu skončil až pátý a nevešel se do olympijského týmu. Místo toho absolvoval mistrovství čtyř kontinentů, kde získal stříbro. Na MS se dostal až jako druhý náhradník po té, co se zranil plánovaný záskok za Hanjua Kao Miura. Vedl si excelentně, poprvé v kariéře se dostal přes sto bodů a ziskem 101,12 se zařadil na třetí pozici.

Japonskou dominanci se bude snažit narušit sedmnáctiletý Malinin. Na americkém šampionátu skončil druhý za Chenem, ale v olympijské nominaci před ním americký svaz upřednostnil zkušeného Jasona Browna. Pro MS potřeboval splnit v uznávaném mezinárodním závodě kvalifikační body za krátký program, kvůli čemuž jel na konci února na menší závody do Nizozemska. Uspěl a mohl poprvé závodit na vrcholné seniorské scéně. Zvládl čtverný lutz i kombinaci čtverného a trojitého toeloopa a měl druhou nejvyšší technickou známku v dnešní části soutěže. V dalších aspektech na zkušenější závodníky zatím ztrácí, ale i tak dostal 100,16 bodu a dělí ho necelý bod od medaile.

Na mistrovství světa nejsou ruští krasobruslaři, kteří by se ale v této konkurenci jen těžko prosazovali na průběžné medailové příčky. Naopak nechyběl zástupce okupované Ukrajiny Ivan Šmuratko. Dvacetiletý krasobruslař nastoupil místo tradičního kostýmu do krátkého programu v ukrajinském tréninkovém tričku, aby zviditelnil národní barvy. Po pádu v kombinaci obsadil 22. příčku a kvalifikoval se do sobotních volných jízd.

MS v krasobruslení v Montpellier:

Muži - po krátkém programu: 1. Uno 109,63 bodu, 2. Kagijama 105,69, 3. Tomono (všichni Jap.) 101,12, 4. Malinin (USA) 100,16, 5. Grassl (It.) 97,62, 6. Zhou (USA) 95,84.

Sportovní dvojice - konečné pořadí: 1. Knierimová, Frazier (USA) 221,09, 2. Miuraová, Kihara (Jap.) 199,55, 3. Jamesová, Radford (Kan.) 197,32, 4. Safinová, Berulava (Gruz.) 191,74, 5. Haseová, Seegert (Něm.) 189,61, 6. Walshová, Michaud (Kan.) 176,02.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď