Na kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře byl vyzdvižen nový zvon

foto Nový zvon pro kostel svatého Jakuba v Kutné Hoře, na nějž se lidé skládali ve veřejné sbírce, byl 7. října historickou metodou vyzdvižen do věže.

Kutná Hora - Na kostel svatého Jakuba v Kutné Hoře byl dnes vyzdvižen nový zvon, lidé na něj peníze vybrali ve sbírce. Při zdvihání použili technici historickou metodu dřevěné konstrukce a vrátku. Lidé zvon poprvé uslyší po nedělní mši 15. října. Přípravy technologií u kostela trvaly asi tři týdny, řekla dnes ČTK Soňa Telecká z Římskokatolické farnosti - arciděkanství Kutná Hora.

Příprava a zdvihání téměř tři tuny vážícího zvonu zabraly dnes odpoledne několik hodin. Před 17:00 byl zvon po více než třech desítkách podél fasády nastoupaných metrů na svém místě. Lidé mohli ve městě postup sledovat na dvou velkoplošných obrazovkách, desítky jich přihlížely přímo na místě.

Původní zvon z farního kostela svatého Jakuba byl zrekvírován v březnu roku 1942 pro válečné účely. "Věž byla od té doby prázdná," uvedla Telecká. Nový zvon byl odlit letos v květnu v nizozemském Astenu, v Kutné Hoře byl od července vystaven na nádvoří Vlašského dvora, kde mu v létě požehnal královéhradecký biskup Jan Vokál.

Zvon je dílem zvonaře Petra Rudolfa Manouška a akademického sochaře Jaroslava Hylase. Jeho hodnota činí téměř dva miliony korun, ve sbírce byly vybrány více než tři miliony korun. Zbylé peníze použije farnost na úpravu kostelní věže a další práce.

Vrátek je jednoduchá konstrukce, na které je navíjecí buben na lano, přes kladkostroj se vytahuje předmět nahoru. Dnes byly použity vrátky dva, z toho jeden záložní jako pojistka před prokluzem. Vrátek obsluhovalo osm lidí, do věže zvon dostávali čtyři lidé, další byli připraveni.

Podle mistra tesaře Petra Růžičky bylo třeba nejdříve vytvořit závěsný bod, což byla vystrčená břevna nad místem, kudy se dostával zvon do věže. Po vystoupání zvonu jej pomocí dřevěných rámců přesunuli technici dovnitř do věže.

Kvůli váze zvonu a dynamickým silám při manipulaci s ním bylo třeba důsledně dbát na bezpečnost. "Proto musí být všechny připravené prvky poměrně staticky předimenzované, aby zatížení vydržely," dodal Růžička.

Vyzdvižení zvonu předcházela letní oprava na věži kostela, kromě úpravy zvonové stolice bylo zpevněno zdivo. Arciděkanský kostel svatého Jakuba Většího je nejstarším z kutnohorských kostelů. Se stavbou se začalo po roce 1330, stavebním materiálem byl mezholezský pískovec těžený pod vrchem Vysoká. Před rokem 1420 byla stavba v podstatě dokončena.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď