Na Koncertu pro Paměť národa vystoupí stovka umělců

foto Ilustrační foto - Ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa převzal 7. září 2018 v Praze Cenu evropského občana 2018. Ocenění uděluje Evropský parlament jednotlivcům, skupinám, sdružením nebo organizacím za jejich přínos v prosazování lepšího vzájemného porozumění a integrace mezi občany a členskými státy, za podporu společných hodnot, zprostředkování přeshraniční i nadnárodní spolupráce v rámci Evropské unie, anebo za každodenní činnost, která vyjadřuje hodnoty listiny základních práv EU.

Praha - Koncert pro Paměť národa nabídne během 3,5 hodiny stovku umělců. Akci připravila na 28. října ve Foru Karlín organizace Post Bellum u příležitosti 101 let od vzniku Československa a 30. výročí sametové revoluce. Organizátoři chtějí také připomenout Koncert pro všechny slušný lidi z prosince 1989. Výtěžek koncertu má podpořit další natáčení příběhů pamětníků klíčových událostí 20. století do sbírky Paměť národa. Novináře o tom dnes informoval ředitel a zakladatel organizace Paměť národa Mikuláš Kroupa.

Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů minulého století. Založila ji skupina českých novinářů a historiků. Pořadatelé neskrývají, že jejich akce má být jakousi protiváhou setkání na Pražském hradě, při kterém prezident Miloš Zeman udělí vyznamenání při oslavách státního svátku. "Nezajímá nás Zemanovo oceňování komunistů, estébáků a normalizačních herců. Uděláme si 28. října svoji oslavu," prohlásil Kroupa.

Na Koncertu pro Paměť národa vystoupí bez nároku na honorář například Aneta Langerová, Vladimir 518, Thom Artway, Michal Ambrož & Hudba Praha, Jaroslav Hutka, Jan Burian, Vladimír Merta, Tomáš Klus, Ben Cristovao, Prago Union nebo Ondřej Ruml. "Ze strany kapel byl o vystoupení velký zájem, přestože každý z vystupujících bude mít k dispozici jen jednu nebo dvě písně," sdělil za pořadatele Zdeněk Suchý.

Mezi písněmi budou mít projevy pozvané osobnosti, mezi kterými budou například filosof a signatář Charty 77 a někdejší předseda ODA Daniel Kroupa, předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, římskokatolický kněz Ladislav Heryán nebo slovenská herečka a diplomatka Magda Vašáryová.

Večer se uskuteční jako součást kampaně Nezapomeňme, kterou Paměť národa připomíná 30. výročí sametové revoluce. Pod heslem Nezapomeňme organizují lidé z Post Bellum desítky výstav, koncertů, pouličních oslav nebo i vzdělávací programy pro školy. Udělovány jsou také Ceny Paměti národa, které letos převezme pět osobností z pěti postkomunistických zemí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď