Na Kokořínsku dvakrát vzplál les, hasiči povolali vrtulník

foto Vrtulník hasí z vaku na vodu, bambi vak, hašení lesa - ilustrační foto.

Mělník - Hasiči v neděli zasahovali u dvou požárů lesa na Kokořínsku. U Nosálova oheň zničil zhruba hektar porostu. Jen o několik kilometrů dál u obce Jestřebice vzplál les na ploše přibližně 100 krát 150 metrů. S hašením obou požárů pomáhal vrtulník s vodním vakem, oba už hasiči dostali pod kontrolu. ČTK to řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

U Nosálova hořelo od rána, hasičům se oheň kolem 12:50 podařilo lokalizovat a kolem 18:30 už pouze prolévali zbylá doutnající ložiska vodou a chystali se na předání požářiště správcům Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. "Ti si to dohlídají do rána a v případě rozvoje požáru by nás znovu zavolali," uvedla Kereková.

Jak požár u Nosálova vznikl, zatím není jasné. "Jednou z pravděpodobných příčin je rozdělávání ohně," uvedla Kereková. Dodala, že hmotnou škodu budou hasiči teprve vyčíslovat ve spolupráci se správci chráněné krajinné oblasti.

Podle starostky Nosálova Lenky Střihavkové se požár týkal pouze lesního porostu a neohrozil zástavbu. "Je to mezi lokalitou Na Fučíkovském a obcí Příbohy, tam je to celé zalesněné," řekla ČTK starostka.

Zásah u Nosálova hasičům komplikoval obtížně přístupný terén. Problémem bylo podle mluvčí také panující sucho i vítr, který šíření požáru napomáhá. Také podle Střihavkové jsou stráně v místě požáru velmi špatně přístupné, navíc v obci už dlouho nepršelo.

Také u obce Jestřebice les hořel v obtížném terénu. Kvůli ohni hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu, při prvním požáru platil dokonce nejvyšší stupeň. Požár u obce Jestřebice, který vypukl až vpodvečer, dostali hasiči pod kontrolu zhruba po hodině. "Na místě probíhá dohašování, budeme předávat požářiště," řekla ve 20:45 Kereková. Ani u druhého ohně hasiči příčinu vzniku ohně a přibližnou škodu zatím neznají.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. března 2019

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď