Na koalici se dohodli v Ostravě a Karlových Varech, v čele zůstane ANO

foto Podpis koaliční smlouvy mezi vítězným ANO a zástupci ODS a hnutí PéVéčko, 27. září 2022, Prostějov. Zleva: Jan Krchňavý (PéVéčko), Jiří Pospíšil (PéVéčko), František Jura (ANO), Jiří Rozehnal (ANO), Milada Sokolová (ODS) a Tomáš Blumenstein (ODS).

Praha - Po Plzni se dnes na koalici domluvili zástupci stran v dalších krajských městech. V Ostravě podepsali koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO, koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráti. Primátorem zůstane Tomáš Macura z ANO. V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Kandidátkou na primátorku je nynější primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

V Ostravě zůstává prakticky stejná koalice jako v předchozím období. V zastupitelstvu, které má 55 členů, má většinu 33 míst. ANO bude mít v jedenáctičlenné městské radě šest míst, čtyři místa připadnou Spolu a jedno Pirátům.

Macura uvedl, že při koaličních vyjednáváních poměrně rychle našli průsečík mezi programovými prioritami všech tří politických subjektů. Chtějí se zaměřit především na pomoc lidem i institucím při překonávání energetické a ekonomické krize. Shoda byla rovněž na pokračování přípravy stavby koncertní haly. Vyjasnit si zástupci koalice museli názor na budoucnost Městské nemocnice Ostrava, která by měla zůstat městskou organizací.

V Karlových Varech podepsali memorandum o spolupráci ANO, Karlovaráci a Spolu, nyní budou připravovat koaliční smlouvu a program na následující čtyři roky. V zastupitelstvu se budou moci opřít o většinu 23 hlasů ze 35. Koalice v čele města se tak proti předchozím rokům téměř nezměnila, znovu ji tvoří stejné strany, jen složení rady bude mírně odlišné v důsledku většího volebního zisku ANO.

Primátorem pětačtyřicetitisícové Mladé Boleslavi bude do roku 2024 Raduan Nwelati (ODS), pak si vymění post s prvním náměstkem Jiřím Bouškou z vítězné ANO+Volba pro Mladou Boleslav. Lídři uskupení ANO 2011 a Volba pro Mladou Boleslav, ODS, STAN a Hlasu pro Boleslav dnes večer podepsali koaliční dohodu pro další čtyři roky. Nwelati vede město od roku 2006.

ANO zůstane také ve vedení Prostějova, když podepsalo koaliční smlouvu se zástupci ODS a hnutím PéVéčko. Primátorem by měl příští čtyři roky zůstat lídr ANO František Jura. Také v Teplicích se na spolupráci dohodlo vítězné ANO, a to s druhou ODS, která kandidovala s TOP 09. Smlouvu podepíší v následujících dnech. Mají většinu.

Město Frýdek-Místek povede koalice vítězného hnutí Naše Město F-M s hnutím ANO. Ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít převahu 24 hlasů. Primátorem by se znovu měl stát Petr Korč, který stál v čele kandidátky Naše Město F-M.

V Třinci na Frýdecko-Místecku dnes podepsaly koaliční smlouvu o vedení města Osobnosti pro Třinec, KDU-ČSL a Společně pro Třinec. V zastupitelstvu, které má 33 členů, bude mít koalice většinu 18 hlasů. Primátorkou bude nadále lídryně vítězných Osobností Věra Palkovská.

V Uherském Hradišti podepsali memorandum o povolební spolupráci Hradišťáci, ANO a Piráti. Zřejmě tedy obejdou vítěze voleb, kandidátku Společně pro Hradiště, kterou tvořili zástupci ODS a TOP 09. Jejím lídrem byl starosta Stanislav Blaha (ODS).

Ve vedení Prahy 2 bude pokračovat dosavadní starostka Alexandra Udženija (ODS), která loni v prosinci nahradila svou stranickou kolegyni Janu Černochovou, nynější ministryni obrany. Na koalici v druhé městské části se ODS opět dohodla s TOP 09 a ANO, v 35členném zastupitelstvu budou mít těsnou většinu 18 hlasů.

Starosta ODS zůstane také v čele městské části Brno-střed, pokračovat tam bude Vojtěch Mencl. Koaliční smlouvu v městské části, která patří mezi největší a nejlidnatější ve městě a má kolem 90.000 obyvatel, uzavřeli zástupci vítězného uskupení ODS a TOP 09 s hnutím ANO.

Ve středu začne platit desetidenní lhůta, v níž je možné u krajských správních soudů zpochybnit výsledky voleb do obecních zastupitelstev. Stížnosti zřejmě dostane Krajský soud v Ústí nad Labem kvůli obecním volbám v Moldavě na Teplicku. Důvodem je podezření na účelové sestěhování voličů SPD, kteří komunální volby v obci vyhráli. Lhůta na stížnosti uplyne v pátek 7. října.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď