V Kbelích přistálo letadlo s rychlotesty na koronavirus

foto Na vojenském letišti Praha-Kbely přistál v noci na 18. března 2020 vojenský speciál, na palubě měl 150.000 rychlotestů na nový typ koronaviru. Přivezl je z čínského Šen-čenu.

Praha - Na vojenském letišti Praha-Kbely přistál dnes v noci vojenský speciál, který přivezl 150.000 rychlotestů na nový typ koronaviru. Přepravil je z čínského Šen-čenu. Z letiště se začaly testy od časného rána rozvážet do distribučních míst i přímo do nemocnic. Určeny budou mimo jiné pro obyvatele míst, které byly kvůli nákaze uzavřeny, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Další budou určeny pro testování policistů, vojáků či hasičů nebo pro velké nemocnice. Pomůcky přepravily na Moravu i policejní vrtulníky. Česko má nyní 464 potvrzených případů nákazy koronavirem, testů bylo dosud provedeno přes 7600.

Fotogalerie

Česko chce z Číny v příštích dnech dopravit i další zdravotnický materiál, především respirátory, roušky či ochranné obleky. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by v neděli mělo být do ČR velkokapacitním ukrajinským letadlem přepraveno 30 milionů roušek. Určeny budou i pro obyvatelstvo. Ve chvíli, kdy budou rozdány, začne platit povinnost roušky nosit, uvedl ministr. Další zdravotnický materiál mají přepravit soukromá letadla. Vojtěch v úterý podepsal příslušnou smlouvu se Smartwings a Czech Airlines. Hamáček novinářům řekl, že by již měla být vyřízena veškerá potřebná povolení a letadla by mohla vzlétnout ještě dnes.

Armádní Airbus A-319 do Číny odletěl v pondělí ráno s mezipřistáním v ruském Novosibirsku. Z Šen-čenu odstartovalo v úterý po poledni středoevropského času. Na letišti na něj čekali ministři obrany Lubomír Metnar (za ANO), vnitra Hamáček a zdravotnictví Vojtěch.

Video: Na kbelském letišti přistál speciál s rychlotesty na koronavirus
18.03.2020, 10:44, autor: ČTK, zdroj: Armáda ČR

Část rychlotestů pro zdravotníky přepravily dva policejní vrtulníky. "Vrtulník s 19.000 rychlotesty na koronavirus pro šest moravských nemocnic právě odlétá," uvedl ráno na twitteru Vojtěch. Vrtulníky současně podle policie přepraví pro policisty a hasiče na Moravě také ochranné pomůcky. "Ostatní regiony zavážíme po silnici už od brzkých ranních hodin," informovala policie na twitteru kolem 08:00.

Úkolem letců bylo z Číny přivézt testy, které jsou určeny pro rychlé zjištění, zda lidé s podezřením na nákazu koronavirem jsou skutečně infikováni. Podle Vojtěcha jsou výsledky testů k dispozici zhruba za 20 až 25 minut, zatímco dosud používané testování výsledky přináší až asi po šesti hodinách. Výrazně by se tak měl zvýšit počet otestovaných lidí. Dnes byla dovezena první dodávka, další je objednána. Za 100.000 testů ministerstvo zdravotnictví zaplatilo asi 14 milionů korun, dalších 50.000 testů zaplatilo vnitro. Dopravu zajistilo ministerstvo obrany.

Pokud podle Vojtěcha rychlotest ukáže pozitivní výsledek, s velkou pravděpodobností je verdikt správný. Pokud ale nákazu neodhalí, je podle něj možnost takzvané falešné negativity, tedy že pacient koronavirem nakažen ve skutečnosti je. K takovým pacientům se bude přistupovat individuálně podle jejich příznaků, řekl.

Materiál byl po přistání dezinfikován a převezen do Sedlčan do skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Část určenou pro šest moravských nemocnic ze Sedlčan přepravil vrtulník, zbytek rozvážejí auta. "Vrtulník je nejrychlejší možná cesta, jak v tuto chvíli co nejrychleji dostat testy například do Fakultní nemocnice v Ostravě," uvedl předseda SSHR Pavel Švagr. Třetinu nákladu dostalo zdravotnické zařízení ministerstva vnitra, které bude testovat policisty, vojáky, hasiče či celníky.

Česko chce z Číny letecky přepravit i další zdravotnický materiál. Podle Hamáčka by v neděli mohlo být převezeno 30 milionů roušek. Přepravu zajistí velkokapacitní ukrajinský letoun An-124 Ruslan, který si ČR najme. Naplánovány jsou poté další dva lety, které zajistí společnosti Smartwings a Czech Airlines. Hamáček řekl, že by již měly být všechny formality vyřízeny. Letadla by tak mohla odletět. Podle dřívějších informací by mohlo jít o sedm letů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď