Mezi testovanými na covid v dolech ČSM je zhruba 17 % pozitivních

foto Plošné testování zaměstnanců těžební společnosti OKD na Karvinsku na covid-19 pokračuje 18. června 2020.

Karviná - Mezi testovanými pracovníky dolů ČSM-Sever a ČSM-Jih společnosti OKD na Karvinsku je zhruba 17 procent pozitivních na koronavirus, který způsobuje nemoc covid-19. Pozitivních bylo přes 500 z více než 3400 odebraných vzorků. Všechny vzorky ještě nejsou vyhodnoceny. ČTK to řekl Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě.

"Je to špatné, protože ten podíl je vysoký. Ještě nejsou vyhodnoceny všechny testy, takže je možné, že pozitivních ještě přibude," řekl Kopřivík. Většina nakažených je podle hygieniků zcela bez příznaků, nebo mají příznaky pouze velmi mírné. Plošné testování v dolech nařídila KHS kvůli tomu, že tam začalo přibývat nakažených.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) v pondělí řekl, že většina pozitivně testovaných v Moravskoslezském kraji je bez příznaků. Hospitalizovaných je z celého kraje 28 lidí.

Mluvčí OKD Naďa Chattová uvedla že dnes byly odebrány vzorky 50 zaměstnancům Dolu ČSA. Jde o statistický vzorek. Pokud by se ukázalo, že počet nakažených je v tomto vzorku v statisticky významný, dělalo by se plošné testování i tam.

Už dříve absolvovali plošné testování pracovníci Dolu Darkov, kde se objevilo první ohnisko covidu-19 v OKD. Tam už se ale situace stabilizovala. Dosud tam bylo evidováno 511 případů, ale od pátku žádný nový nepřibyl.

Chattová řekla, že od 3. do 12. července bude mít OKD výluku provozu, během které se budou dělat opravy zařízení stěžejního pro těžbu. "Jedná se o dlouhodobě plánovanou výluku, která nesouvisí se situací kolem koronaviru," řekla mluvčí.

Výluka se podle ní bude týkat řádově tisíců lidí ve všech lokalitách. "Několik dnů se bude těžit omezeně, některé dny vůbec. Na všech dolech to nebude stejné, jednotlivá místa mají svůj vlastní harmonogram. Už od počátku roku si to některé skupiny napracovávaly," řekla Chattová. V dolech pracuje celkem okolo 8000 lidí. Kvůli koronaviru dosud přerušil těžbu jen Důl Darkov.

Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, tedy v regionech, kde se v posledních týdnech nejvíce šíří koronavirus způsobující nemoc covid-19, dnes začala platit nová zpřísněná opatření. I nadále tam například budou muset lidé ve vnitřních prostorech nebo vozidlech veřejné dopravy nosit roušky. Opatření nařídila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě.

Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku platí zpřísněný režim

Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, tedy v regionech, kde se v posledních týdnech nejvíce šíří koronavirus způsobující nemoc covid-19, dnes začínají platit nová zpřísněná opatření. I nadále tam například budou muset lidé ve vnitřních prostorech nebo vozidlech veřejné dopravy nosit roušky. Opatření nařídila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě.
V obou okresech trvá zákaz návštěv v domovech důchodců a zdravotnických zařízeních. Jejich noví klienti budou muset mít negativní test. Pokud pojedou autem lidé, kteří nežijí v jedné domácnosti, musí mít roušky.

Na akcích, a to i venku, bude moci být pouze 100 lidí v každém odděleném sektoru, přičemž takových sektorů může být nejvýše pět.

Restaurace a další provozovny stravovacích služeb budou muset mít od 23:00 do 08:00 zavřeno, a to i venkovní prostory. "V ranních hodinách jsme udělili výjimku pouze zdravotním zařízením, sociálním službám, věznici a hotelovým restauracím," řekla ředitelka KHS Pavla Svrčinová.

Prodávat se může přes okénko, které se musí pravidelně dezinfikovat. V restauracích musí být zachovány minimálně dvoumetrové vzdálenosti mezi jednotlivými stoly a místy. U stolu můžou sedět maximálně čtyři lidé, pokud nejde o příslušníky jedné domácnosti.

"Novinkou je, že u výrobních podniků, které mají vícesměnný provoz, požadujeme v co největší míře oddělení jednotlivých směn," řekla Svrčinová. KHS také určila závazná pravidla pro dětské tábory, kterých bývá na Frýdecko-Místecku nejvíce. V jídelnách například musí být dezinfekce a jednorázové ručníky, děti si nebudou moct samy vařit.

V celém Moravskoslezském kraji až do odvolání platí, že všichni přeshraniční pracovníci budou muset mít co deset dní negativní PCR test. Rovněž pro celý kraj platí, že na hromadných akcích, kde bude ve vnitřních prostorách více než 100 osob, musí mít lidé zakryté nosy a ústa.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 14. června 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď