Na Karlštejně začala rozsáhlá oprava, vzniknou i nové expozice

foto Hrad Karlštejn v oparu ranní mlhy na snímku pořízeném 5. března 2020. Ve stejný den oficiálně začala rozsáhlá rekonstrukce národní kulturní památky. Počítá s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou nové expozice a moderní návštěvnické centrum.

Karlštejn (Berounsko) - Na hradě Karlštejn na Berounsku začala rozsáhlá rekonstrukce za více než 150 milionů korun. Počítá s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou nové expozice a moderní návštěvnické centrum. Hrad by měl při opravách zůstat přístupný, návštěvníci se ale musejí připravit na krátkodobé uzavírky některých částí. Práce mají být hotovy nejpozději do konce roku 2022.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který dnes obnovu hradu symbolicky zahájil společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO), poukázal na to, že Karlštejn je jednou z nejnavštěvovanějších památek v ČR. Očekává, že po rekonstrukci se stane ještě vstřícnějším a přívětivějším místem. "Pro mě je Karel IV. absolutně největší Čech a nikdo ho už nikdy nepřekoná," připomněl Babiš krále a císaře, který hrad založil.

Podle generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ) Nadi Goryczkové je Karlštejn ikonickou památkou, která ale byla v uplynulých letech více "vytěžována", než aby jí byla věnována patřičná péče. Nyní podle Goryczkové nastal čas hradu vrátit to, co dává návštěvníkům.

Karlštejn trpí skrytými neduhy i vysokým návštěvnickým provozem. Cílem oprav je obnova chátrajících prostor Císařského paláce, arkádového přístavku, skalního sklepa a východní části purkrabství. Rekonstrukce čeká také užitkovou zahradu na jižním parkánu a inženýrské sítě. Ve východní části purkrabství vznikne návštěvnické centrum a v suterénu expozice věnovaná vzniku a minulým obnovám hradu spolu s výstavou o historii vinařství na Karlštejně. Pod nádvořím přibude expozice o kamenických prvcích, v suterénu Císařského paláce multifunkční sál se zázemím a stálou expozicí tesařských prvků.

Rekonstrukci částečně platí evropské fondy, jen stavební obnova si vyžádá 128 milionů korun. Goryczková je ráda za významnější podporu ze státního rozpočtu. Připomněla, že před třemi lety, když se projekt připravoval, byly ceny stavebních prací mnohem nižší než nyní. Jenom z evropkých peněz by podle ní rekonstrukci uskutečnit nešlo.

Výběrové řízení na stavební firmu nebylo jednoduché, památkáři ho museli opakovat. Dodavatele prací našli až v dalším tendru s upravenými podmínkami. Podle Goryczkové to ukazuje, jak stavební trh v ČR roste.

Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi. Loni na něj zamířilo téměř kolem 215.000 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď