Na jihu Čech se tvoří sněhové jazyky, na Liberecku fouká silný vítr

foto Sníh na silnici - ilustrační foto.

Praha - Většina silnic na jihu Čech je sjízdná se zvýšenou opatrností. Okolo Kunžaku se tvoří sněhové jazyky. V kraji sněží, silničáři zasahují v celém kraji. V Libereckém kraji se dnes ráno objevují sněhové přeháňky, navíc fouká silný nárazový vítr. Jízdu ve Středočeském kraji může komplikovat sněžení a čerstvě napadaný sníh. Sněžení je hlášeno ze všech středočeských okresů, místy silně fouká. Silnice na Vysočině jsou po nočních sněhových přeháňkách sjízdné s opatrností.

Jihočeský kraj

Většina silnic v jižních Čechách je sjízdná se zvýšenou opatrností. V některých okresech se tvoří sněhové jazyky, kolem Lipna, na Českokrumlovsku, na Jindřichohradecku a Strakonicku. ČTK to dnes před 14:00 řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Kateřina Řepová.

Sněhové jazyky se mohou tvořit na Lipensku ve vyšších polohách i na Strakonicku kolem Volyně. Na Prachaticku je v terénu deset aut silničářů. "Jindřichohradecko, Nová Bystřice, Studená, Dačice, tam fouká, je tam tvorba sněhových jazyků," řekla dispečerka.

Silničáři zasahovali celou noc. Na Prachaticku uvízly kamiony. V noci byly hůř sjízdné silnice na Jindřichohradecku, mezi Lásenicí až k Třeboni.

Podle meteorologů jsou dnes nejvyšší denní teploty v kraji od nuly do plus tří stupňů.

Královéhradecký kraj

Na vedlejších silnicích v Krkonoších a v Orlických horách zůstává ujetá vrstva sněhu, která může být i zledovatělá. Dnes ráno kraj zasáhly sněhové přeháňky. Silný vítr by přes den místy mohl na silnicích vytvářet sněhové jazyky. Teploty se ráno v kraji pohybovaly do minus tří do plus jednoho stupně Celsia, na hřebenech Krkonoš bylo kolem minus osmi stupňů. ČTK to řekli silničáři a meteorologové.

Dnes by mělo být v hradeckém kraji zataženo až oblačno, na většině území se čekají sněhové přeháňky, v nižších polohách může padat sníh s deštěm. Večer mají srážky ustávat. Nejvyšší denní teploty budou několik stupňů nad nulou, na horách má být až kolem minus čtyř stupňů.

Liberecký kraj

V kraji se dnes ráno objevují sněhové přeháňky. Navíc fouká silný nárazový vítr, který snižuje viditelnost a na silnicích může vytvářet sněhové jazyky. I na hlavních tazích leží zbytky sněhu. Všechny silnice jsou sjízdné, silničáři ale doporučují zvýšenou opatrnost.

Opatrní by měli být i řidiči na dálnici 35 na Prahu, kde leží sníh a vozovka může namrzat. Problémy mohou mít hlavně řidiči kamionů ve stoupání na silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska a také na silnici 9 od Svoru směrem na Rumburk a do Německa.

Se zvýšenou opatrností by měli jezdit také motoristé v horských oblastech, kde je na silnicích nižších tříd zledovatělá vrstva sněhu. Vozovky tam navíc lemují i dvoumetrové mantinely zmrzlého sněhu, které vozovky zužují a navíc zhoršují výhled.

Teploty v Libereckém kraji se dnes ráno pohybují od minus čtyř do dvou stupňů Celsia. Většinou je oblačno až zataženo. Vítr může v nárazech dosahovat až 70 kilometrů v hodině, bude ale slábnout. Sněhové přeháňky by měly v průběhu dne v nižších polohách přecházet v déšť, k večeru budou podle meteorologů srážky slábnout a bude se vyjasňovat.

Moravskoslezský kraj

Sněžení a přeháňky mohou dnes místy komplikovat sjízdnost. Řidiči by měli být opatrní zvláště na Bruntálsku a Opavsku či v horských oblastech. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na Bruntálsku může ještě ležet vrstva nového sněhu. Na inertně udržovaných úsecích na Opavsku pak vrstva zajetého sněhu do dvou centimetrů, který může být v některých místech zledovatělý. Místy může být slabý poprašek nového sněhu. Podobné je to i v horských oblastech Beskyd. Silnice prvních tříd jsou ale většinou holé a sjízdné bez většího omezení.

Meteorologové dnes na většině území očekávají sněhové nebo smíšené přeháňky, večer bude srážek ubývat. Nejvyšší teploty stoupnou na čtyři stupně Celsia, na horách by mohlo být až minus šest.

Olomoucký kraj

Silnice ve vyšších polohách po nočních sněhových přeháňkách místy pokrývá slabá vrstva rozbředlého sněhu. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Kvůli srážkám je na silnicích snížená viditelnost. Řidiči si musí dát pozor i na silný vítr, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Sněhové či smíšené přeháňky v noci zasáhly především Jesenicko, Šumpersko a severní část Olomoucka. Hlavní silniční tahy v nižších polohách jsou po chemickém posypu zpravidla holé a mokré, od vyšších poloh ale řidiči musí počítat s rozbředlým sněhem. Méně důležité cesty pokrývá vrstva ujetého sněhu s posypem.

Opatrnost je kvůli rozbředlému sněhu ráno na místě při jízdě po frekventované sinici přes Červenohorské sedlo, která spojuje Jesenicko a Šumpersko.

Na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku jsou ráno silnice zpravidla holé a mokré. Správci silnic ale varují před silným větrem. Teploty v celém kraji se ráno pohybují od mínus dvou stupňů do plus pěti stupňů.

Pardubický kraj

Sněžení a kluzké vozovky dnes způsobily v Pardubickém kraji dopravní komplikace a několik nehod. Počasí zaskočilo zvláště řidiče na Pardubicku. Například mezi obcemi Staré Jesenčany a Třebosice se srazila dvě auta, úsek byl asi dvě hodiny uzavřený a objížďka vedla přes okolní komunikace, uvedla na twitteru policie.  

Další vůz se po nehodě převrátil na střechu v Pardubicích u Globusu. Problémy byly i na nadjezdech u Rosic a v Černé za Bory. Na zledovatělé vozovce uvízly kamiony a místa byla dočasně uzavřena, než přijel sypač údržby silnic. Oba nadjezdy jsou již průjezdné.

Sníh pokryl vozovky zvláště ve výše položených oblastech regionu. V okolí Hlinska, Lanškrounu a Nasavrk se tvořily sněhové jazyky, v Železných horách jsou cesty místy zledovatělé a zaváté.

Středočeský kraj

Jízdu může dnes ráno komplikovat sněžení a čerstvě napadaný sníh. Sněžení je hlášeno ze všech středočeských okresů, nejvíce sněží na Mělnicku, Benešovsku a Příbramsku, vyplývá z informací silničářů.

Pozor by měli řidiči dávat také na silný vítr, který fouká na Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a Praze-východ.

Sjízdné pouze se zvýšenou opatrností jsou silnice první třídy na Mělnicku a všechny krajské silnice nižších tříd. Na dálnicích problémy hlášené nejsou.

Podle informací na webu Pražské integrované dopravy se zpožďují linky autobusů v Kladně a okolí, a to kvůli ledovce a několika nehodám, které se v Kladně staly. V ulici Pod zámkem v Kladně se například srazilo sedm vozidel, nehoda se obešla bez zranění. Na železnici problémy hlášené nejsou.

Teplota v kraji se dnes podle údajů silničářů pohybuje od nuly do plus tří stupňů Celsia. Na většině území je zataženo.

Kraj Vysočina

Silnice jsou po nočních sněhových přeháňkách sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Solí ošetřené hlavní tahy včetně dálnice D1 jsou mokré, na vedlejších silnicích leží nový sníh a místy zledovatělá vrstva starého sněhu. Fouká nárazový vítr a teploty jsou od minus tří stupňů Celsia do nuly.

"Vzhledem k teplotám to někde může být zledovatělé, v celém kraji v noci jezdilo 50 sypačů," řekl dispečer krajských silničářů Roman Hubený.

Podle meteorologů bude dnes na Vysočině zataženo až oblačno a v celém kraji budou sněhové přeháňky. Vítr v nárazech zrychlí až na 65 kilometrů za hodinu, v polohách nad 600 metrů nad mořem se mohou tvořit sněhové jazyky. Nejvyšší odpolední teploty budou v kraji od minus jednoho do dvou stupňů Celsia.

Zlínský kraj

Silnice nižších tříd na Vsetínsku pokryla dnes ráno nová vrstva sněhu. Ve vyšších polohách na nich leží uježděná vrstva sněhu o tloušťce mezi pěti až deseti centimetry. Místy se na nich vyskytují vyjeté ledové koleje, případně se vrstva mění na sněhovou kaši. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky v ostatních částech Zlínského kraje jsou většinou holé a mokré, případně vlhké. V některých úsecích mohou namrzat. Vyplývá to z aktuálních informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Pro těžká vozidla nad 3,5 tuny zůstává nesjízdná silnice třetí třídy mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku, kterou silničáři přes zimu neudržují. Osobní vozidla po ní projedou pouze se řetězy.

V kraji je převážně oblačno až zataženo, místy fouká slabý vítr, na Vsetínsku sněží. Teploty se ráno pohybovaly od minus jednoho do plus dvou stupňů Celsia. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout čtyř stupňů Celsia. Přes den bude zataženo až oblačno, zpočátku místy, během dne přechodně na většině území se sněhovými přeháňkami, v nížinách i smíšenými. Později odpoledne a k večeru budou srážky postupně ubývat. Foukat bude čerstvý severozápadní vítr, jehož rychlost může místy v nárazech překonat 50 kilometrů v hodině. V polohách nad 600 metrů nad mořem se proto místy mohou tvořit sněhové jazyky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď