Na jaké weby chodit určuje dětem 80 procent rodičů

foto Dítě u počítače - ilustrační foto.

Praha - Celkem 80 procent rodičů určuje svým dětem, jaké stránky na internetu mohou navštěvovat. Tři čtvrtiny věří, že technologie mají dobrý vliv na rozvoj technologických znalostí dětí a zlepšují jejich schopnost hledat informace. Třetina rodičů si myslí, že se děti kvůli technologiím méně hýbou. Zjistil to z průzkum Family Online Safety Institute mezi více než tisícovkou respondentů.

Pokouší se rovněž ovlivnit čas, který s moderními technologiemi děti tráví a kde přesně si zřizují své osobní profily. Rodiče věří, že jsou to právě oni, kdo má na děti a jejich zacházení s technologiemi největší vliv. Polovina otců a matek si věří v tom, že dokážou potomky ve využívání technologií kontrolovat.

Polovina rodičů si zároveň myslí, že jim rozvoj internetu a technologií usnadňuje rodičovství. Tři ze čtyř jsou přesvědčeni, že technologie potomky rozvíjí. Technologie používá i starší generace, které pomáhají udržet kontakt s rodinou. Své děti a vnoučata prosí o pomoc, pokud se cokoliv pokazí nebo si neví rady.

"Dnešní rodiče se ocitají v pomyslném středu. Mají zodpovědnost za své děti, které musí na internetu hlídat a naučit je pravidla, jak se v online světě chovat bezpečně. A zároveň se na ně obrací jejich vlastní rodiče, kteří potřebují poradit s novými technologiemi," podotkl generální ředitel společnosti Algotech František Zeman.

Používání mobilních telefonů vnímá pozitivně 36 procent rodičů a 31 procent vnímá spíše negativa. Oproti tomu u sociálních sítí panuje daleko větší pesimismus. Jen každý pátý si myslí, že zde pozitiva převýší negativa. Opačný názor má polovina rodičů.

Rodiče si obvykle pochvalují, že jim technologie zkvalitňují kontakt s rodinou, například s jejich vlastními rodiči. Zhruba 57 procent z nich tvrdí, že se díky počítačům a mobilům komunikace zlepšila. I starší příbuzní si totiž osvojili zacházení s technologiemi. Osm z deseti bez problému posílá SMS zprávy, e-maily, popřípadě ke kontaktu využívá sociální média. "Starším lidem se takto otevírá svět. Nemusí se spoléhat na to, že děti a vnoučata jednou za čas přijedou na návštěvu. Moderní technologie jim umožňují pravidelný kontakt a budování vztahů, i když třeba zbytek rodiny bydlí na druhém konci státu," dodal Zeman.

Pokud mají starší lidé s technologiemi potíže, s prosbou o řešení či vysvětlení se obrací právě na rodiče. Každý třetí rodič říká, že roli pomocníků s technologiemi pro starší příbuzné hrají spíše jejich děti, tedy vnoučata.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 23:00 26°C

Celá předpověď