Na Hradě bude vystavena slavná Zlatá bula sicilská

foto Ilustrační foto - Zlatá bula sicilská.

Praha - Na výstavě Labyrintem dějin českých zemí na Pražském hradě si lidé mohou ode dneška prohlédnout jedny z nejznámějších listin české historie - Zlatou bulu sicilskou a Zlatou bulu Karla IV. Tyto středověké buly potvrzovaly práva a výsady českých králů k římské říši. Výstava se koná při příležitosti letošního stého výročí vzniku Československa.

Významné listiny opatřené pečetěmi, pro které se používalo latinské slovo bulla, budou vystaveny v Císařské konírně.

Zlatá bula sicilská, tvořená třemi provázanými listinami, pochází z roku 1212. Vydal ji tehdy římský a sicilský král a budoucí císař Fridrich II. ve prospěch českého krále Přemysla Otakara I. jako odměnu za to, že ho Přemysl podpořil v boji o římskou korunu. Listina přiznávala českému panovníkovi řadu práv, zejména dědičnost královského titulu.

Český král a římský císař Karel IV. pak roku 1356 vydal Zlatou bulu Karla IV., která potvrdila výjimečné a nezávislé postavení českých zemí v rámci říše.

Zajímavostí podle historiků je, že zatímco pečeti v listinách Fridricha II. jsou vždy dva zlaté plíšky naplněné voskem, Zlatá bula u listiny Karla IV. je poctivý kus zlata.

Výstava Labyrintem dějin českých zemí, která začala v únoru a potrvá do července, je součástí akcí k letošnímu 100. výročí vzniku samostatného Československa. Na výstavě se objevily a objeví vedle bul i další jedinečné dokumenty z české historie. Byla mezi nimi třeba zapečetěná obálka, do které Jan Masaryk uložil zapsaná poslední slova svého otce Tomáše Garrigua Masaryka, prvního československého prezidenta. Otevřena může být až roku 2025.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď