Na horách zůstává dost sněhu, v nížinách se projevila obleva

foto Turisté a lyžaři procházeli 18. února 2021 na Ovčárně v Jeseníkách.

Praha - Na horách v Česku zůstává i přes oteplení dostatek sněhu a běžkaři tam mají k dispozici desítky kilometrů upravených tras. V nížinách už tolik příležitostí kvůli oblevě nemají. Lyžařské areály jsou na základě protikoronavirových opatření nadále uzavřeny. Místo vleků, které stojí, někde vozí lyžaře na svahy rolby. Provozovatelé skiareálů už ani nevěří, že vleky v závěru sezony spustí, a chystají se k úklidu.

Pomalu sklízet, a to včetně sněžných děl, se začne třeba v areálu v Němčičkách na Břeclavsku. "Nedoufáme, že by se vleky ještě mohly rozjet. Chceme ještě aspoň rozhrnout sníh, který máme na hromadách, aby si děti mohly zabobovat," uvedl za areál Jaroslav Stávek. Zasněžovat areál podle něj už určitě nebude.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu by o víkendu mohly nejvyšší denní teploty dosahovat až k 11 stupňům Celsia. V dalších dnech by měly šplhat ještě výše, v polovině příštího týdne má být podle týdenní předpovědi někde i kolem 15 stupňů.

Ve vyšších polohách se obleva na sněhu zatím ale výrazně neprojevila. V Krkonoších, Orlických i Jizerských horách jsou podmínky pro lyžování dobré. Pro běžkaře jsou upravené stopy v okolí většiny zimních center, bez omezení je jizerskohorská magistrála s více než 200 kilometry tratí a běžkaři mohou vyrazit i na okruh v Orlickém Záhoří na Rychnovsku nebo do stop na Suchém vrchu a na Králickém Sněžníku. Okres Trutnov je kvůli špatné epidemické situaci ale uzavřen, na tamní běžecké trasy mohou zamířit jen místní.

V některých areálech vyvážejí lyžaře na sjezdovky místo zastavených vleků a lanovek rolby. Minulý týden s tím začal areál v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem a tento týden třeba skiareál Rejdice.

Dostatek sněhu a upravené hlavní běžecké stopy jsou i na Šumavě, kde je hodně zejména jednodenních návštěvníků. Tento týden mají totiž jarní prázdniny děti z Klatovska a Rokycanska, příští týden budou prázdniny na Domažlicku a Tachovsku.

Podobně je to se sněhem i ve východní polovině Česka. V Jeseníkách je přes metr sněhu a k dispozici je tam na 150 kilometrů upravených běžeckých tras. Brázdit svahy mohou i sjezdoví lyžaři, například v Kopřivné jich nahoru vyveze denně rolba až 2000.

Běžecké tratě budou o víkendu upraveny také na řadě míst Beskyd. Lidé budou moci vyjet například na trasy v okolí Bílé na Frýdecko-Místecku či na Pustevnách. Asi 40 kilometrů běžeckých stop je upraveno také ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku a na běžky lze vyrazit i na takzvanou Hostýnskou magistrálu na Kroměřížsku a Vsetínsku nebo do okolí horského hotelu Vsacký Cáb nedaleko Vsetína.

Na Vysočině sníh pro běžkaře kvůli oblevě už ale rychle mizí. Lyžovat se zatím dá ve výše položených částech Žďárských vrchů. Využívat lze zatím i okruh s technickým sněhem v centru Jihlavy nebo úsek sportovní tratě u novoměstské Vysočina Areny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď