Na hlavním nádraží v Praze odhalili drezínu z Ostře sledovaných vlaků

foto Slavnostní odhalení filmové drezíny z Ostře sledovaných vlaků, která je vystavena na pražském Hlavním nádraží jako připomínka nedožitých 85. narozenin režiséra Jiřího Menzela a navazuje na předcházející spolupráci mezi Správou železnic a Národním technickým muzeem, 13. prosince 2022, Hlavní nádraží, Praha.

Praha - Na hlavním nádraží v Praze odhalili filmovou drezínu z oscarového snímku Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, která připomíná 85. nedožité narozeniny slavného režiséra. Vitrína s drezínou je volně přístupná v jižní části spodního vestibulu. Představitel československé filmové nové vlny a držitel Oscara Menzel, který se věnoval zvláště filmové a divadelní režii, zemřel ve věku 82 let v září roku 2020.

Dnešní akce se zúčastnili manželka režiséra Olga Menzelová, ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a generální ředitelé Správy železnic a Národního technického muzea Jiří Svoboda a Karel Ksandr.

Slavnostní odhalení filmové drezíny z Ostře sledovaných vlaků, která je vystavena na pražském Hlavním nádraží jako připomínka nedožitých 85. narozenin režiséra Jiřího Menzela a navazuje na předcházející spolupráci mezi Správou železnic a Národním technickým muzeem, 13. prosince 2022, Hlavní nádraží, Praha. Olga Menzelová. Drezína Tatra T 15/52 z Ostře sledovaných vlaků vyrobená v roce 1951 nahradí motorovou inspekční drezínu ze čtyřicátých let, která má přezdívku Maruška a na místě byla vystavena od poloviny loňského roku.

Akce se uskutečnila v rámci spolupráce mezi Správou železnic a Národním technickým muzeem, která započala podepsaným memorandem v roce 2020. Na jeho základě Správa železnic předává Národnímu technickému muzeu vyřazenou techniku, která dokumentuje historii drážní infrastruktury s cílem zachovat kulturní dědictví na české železnici.

Dnešní akcí také navázala Správa železnic vzájemnou spolupráci s Nadačním fondem Jiřího Menzela. V příštím roce se díky ní uskuteční v chodbě před historickými sály Fantovy budovy hlavního nádraží výstava obrazových mobilních panelů na téma filmových aktivit tohoto uznávaného režiséra v oblasti železnice.

Menzel se narodil 23. února 1938 v rodině publicisty, spisovatele a dramaturga animovaných filmů Josefa Menzela. Na pražské Filmové a televizní fakultě (FAMU) studoval v letech 1958 až 1962 u Otakara Vávry v ročníku mimo jiné s Věrou Chytilovou a Evaldem Schormem.

Menzelovou první samostatnou profesionální režií byla adaptace Hrabalovy povídky Smrt pana Baltazara ve filmu Perličky na dně z roku 1965. Následovaly 'hrabalovské' filmy jako Ostře sledované vlaky oceněné Oscarem za nejlepší cizojazyčný film v roce 1966, Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek nebo Obsluhoval jsem anglického krále a komediální snímky jako Na samotě u lesa nebo Vesničko má středisková. Poslední film natočil Menzel v roce 2013, a to komedii Donšajni.

V roce 1996 dostal Menzel za dlouholetý umělecký přínos českému filmu Českého lva, v roce 2003 na Filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za celoživotní dílo a v září 2019 se stal čestným občanem hlavního města Prahy. Průkopník české filmové nové vlny obdržel mimo jiné Cenu Vladislava Vančury, medaili Za zásluhy a oceňovaný byl rovněž v zahraničí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď