Na fotbalovém MS se díky videu budou pouštět těsné ofsajdy

foto Prezentace práce videorozhodčích na fotbalovém MS v Rusku.

Moskva - Asistenti rozhodčích na mistrovství světa v Rusku dostali instrukce, aby byli benevolentní k těsným ofsajdům. Informoval o tom předseda komise rozhodčích světové fotbalové federace FIFA Pierluigi Collina s tím, že případné chyby napraví nově zavedený videorozhodčí.

"Když uvidíte asistenta, který nezvedl praporek, tak to není proto, že udělal chybu," řekl Collina na úterní tiskové konferenci. "Ale je to proto, že takové dostal instrukce. Řekli jsme jim, aby v případech těsných ofsajdů nechali praporek dole. Kdyby ho zvedli, tak celá akce okamžitě skončí, ale takhle z ní může být slibný útok nebo velká šance," citoval Collinu server BBC.

Větší benevolenci si podle Colliny můžou sudí dovolit díky zavedení videa, které už funguje v řadě světových soutěží včetně české ligy a na mistrovství bude k dispozici poprvé. "Když asistent nechá praporek dole a hra bude pokračovat, tak se i v případě gólu celá situace může zkontrolovat na videu," prohlásil Collina.

Videorozhodčí může zasáhnout do hry v předem daných situacích - při dosažení branky a všem, co tomu předchází, včetně ofsajdů, při rozhodnutí o penaltách, červených kartách a při chybné identifikaci hráčů. O konzultaci může také požádat hlavní rozhodčí.

Sudí na šampionátu budou také moci využít video k tomu, aby za incidenty mimo hru vyloučili hráče i zpětně, třeba až po několika minutách. Rozhodčí navíc mají povinnost zohlednit veškerý čas strávený konzultací videa v nastavení obou poločasů.

"Na správný verdikt bude k dispozici tolik času, kolik bude potřeba. Ale každá minuta, každá sekunda ztracená videem bude na konci nastavena," přidal Collinův kolega z vedení komise a rovněž bývalý sudí Massimo Busacca.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď