Tradiční stranický systém už podle Walesy nefunguje

foto Bývalý polský prezident Lech Walesa vystoupil 15. října 2019 v Praze na závěr 23. ročníku mezinárodní konference Forum 2000 s názvem Recovering the Promise of 1989.

Praha - Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet řešení problémů a veřejnost pak snáz podléhá slibům populistů. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 to dnes řekl bývalý polský prezident Lech Walesa. Upozornil také na to, že má-li demokracie dobře fungovat, je třeba nejenom zajistit fungování jejich institucí, ale postarat se i o materiální potřeby lidí.

Walesa uvedl, že ještě před 20 lety bylo v každé evropské zemi jasné rozdělení, která strana stojí na pravici, která na levici. Strany měly jasná témata a každý volič, i když nebyl členem, se mohl identifikovat s některým uskupením podle jeho ukotvení v politickém spektru. Nyní ale podle Walesy stranický systém neodpovídá realitě toho, s jakými problémy se voliči potýkají.

S tím, že strany už nekopírují rozdělení společnosti, podle Walesy souvisí také klesající zájem lidí o hlasování ve volbách. "Pokud to tak půjde dál, za 20 let budou chodit volit jen ti, kteří někam kandidují," řekl někdejší zakladatel nekomunistických odborů Solidarita, které sehrály zásadní roli při pádu komunistického režimu v Polsku.

"Musí vzniknout nová řešení problémů, ta stará už nefungují," prohlásil Walesa. Varoval také před tím, že politici jsou příliš pomalí v hledání odpovědí na problémy. "Davy potom věří těm, kdo nabízejí rychlou změnu," řekl.

Walesa na konferenci upozornil také na to, že demokracie musí splňovat víc aspektů, aby skutečně fungovala. Podle něj tvoří demokracii z jedné třetiny ústava a pravidla právního státu, z jedné třetiny aktivní veřejnost a z jedné třetiny materiální zajištění lidí. "Pokud chceme pomoci demokracii, musíme nejprve zjistit, který z těchto tří prvků je ve špatné kondici," řekl.

Bývalý polský prezident vystoupil jako poslední řečník letošního 23. ročníku Fora 2000. Konference, která vychází z myšlenek prvního českého prezidenta Václava Havla, se letos konala s podtitulem Jak obnovit naděje roku 1989 a debaty se věnovaly zejména zkušenostem s demokracií a výzvám, jimž demokracie v současném světě čelí.

Patriarcha Bartoloměj volá po sociálně spravedlivější globalizaci

Globalizace ve své současné podobě sleduje pouze ekonomické ukazatele a vytváří tím diktaturu konzumerismu. Je třeba k ní vytvořit alternativu, která bude řešit i sociální problémy a dopady hospodářského rozvoje na životní prostředí, řekl na úvod závěrečného dne mezinárodní konference Forum 2000 konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. Podle něj je také nutné trvat na dodržování univerzálních lidských práv všude na světě.

Podle Bartoloměje se po roce 1989, kdy ve světě zkolabovaly komunistické režimy, šířilo přesvědčení, že konec studené války znamená definitivní vítězství liberální demokracie západního vzoru a že vítězství tržního hospodářství nad centrálně plánovaným povede k vytvoření sociálně spravedlivých společností. "Tato naděje se nenaplnila," řekl patriarcha, který zaujímá nejvlivnější postavení mezi ortodoxními církvemi.

"Jisté je, že po roce 1989 nepřišel věk prosperity a demokracie," řekl Bartoloměj. Připomněl řadu válečných konfliktů v posledních 30 letech, rozšíření náboženského fundamentalismu a teroristické útoky. Současně se rozvíjel fenomén ekonomické globalizace, jejímiž průvodními projevy ale byly finanční krize, růst chudoby v rozvojových zemích a v důsledku toho i masová migrace.

"Potřebujeme alternativní globalizaci, která bude založena na sociální spravedlnosti a na lidských právech. Potřebujeme alternativu ke kultuře, která stanovuje ekonomická kritéria jako jedinou skutečnou hodnotu a tím vytváří diktaturu konzumerismu," řekl patriarcha. Podle něj je také nutné, aby se zohledňovaly i dopady ekonomické činnosti na životní prostředí.

Bartoloměj zdůraznil potřebu prosazovat v celém světě princip univerzálních lidských práv, která jsou podle něj vrcholným důkazem humanismu. Ohradil se proti tvrzení některých nekřesťanských zemí, že lidská práva slouží jen jako imperialistický nástroj Západu, který má potlačit lokální kultury.

Konstantinopolský patriarcha vystoupil na Foru 2000 podruhé, na konferenci poprvé zavítal před třemi lety. Dnes byl hlavním řečníkem závěrečného dne 23. ročníku konference.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 21°C

Celá předpověď