Na festival ve Zlíně se registrovalo 13.500 lidí

foto Ve Zlíně 4. září 2020 začal 60. ročník mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Zlín - Na zlínský filmový festival pro děti a mládež se letos akreditovalo a registrovalo 13.500 filmových profesionálů, hostů i návštěvníků z řad veřejnosti. Na závěrečné tiskové konferenci to dnes řekla výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

Podobu festivalu ovlivnila pandemie koronaviru, původně se měl konat v tradičním termínu na přelomu května a června, organizátoři jej však kvůli pandemii přesunuli na září a mírně zkrátili. Registrace byla podmínkou účasti na filmových projekcích, byla nutná i pro vstup na většinu doprovodných programů. Krajská hygienická stanice k dnešku neeviduje žádný případ nákazy, který by měl spojitost s festivalem.

Festival začal 4. září, zakončí jej dnešní galavečer s předáváním cen, v sobotu se ještě uskuteční festivalový půlmaraton, promítat se budou také vítězné snímky. Festival je nejstarší a největší přehlídkou svého druhu na světě, letos se konal 60. rokem. "Organizovat nejstarší festival svého druhu na světě považujeme za výsadu. Připravili jsme ho, jak nejlépe jsme uměli, a je to v jeho historii patrně první ročník, kdy po skončení jeho účet ještě neznáme. Z plánů společenské oslavy mnoho nezbylo, a přesto věříme, že pozorný přítomný divák i letos neodchází zklamán," uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura. Loňský ročník navštívilo téměř 115.000 lidí, šlo však o jednotlivé vstupy, letos se lidé museli nově registrovat a mohli navštěvovat akce opakovaně po celou dobu festivalu.

"Už nyní je pravděpodobné, že i se sobotními projekcemi překročí počet diváků v kině 10.000. Přestože letos byla k účasti na festivalu nutná registrace, je to pro nás důkaz, že lidé ve Zlíně mají festival opravdu rádi a i přes všechny komplikace mu zachovali přízeň," uvedla Záhorová.

Pořadatelé reagovali na měnící se podmínky a zájem, například o víkendu byly zóny doprovodného programu uzavřeny, v týdnu se některé otevřely veřejnosti. Měnilo se obsazení filmových projekcí, zejména dopoledních určených pro školy. V minulých ročnících byly vždy zcela plné, nyní některé školy projekce odřekly. "Bylo nám to líto, ale plně tomu rozumíme, je mi jasné, do jaké situace se dostali ředitelé škol," uvedla Záhorová. Zcela se tak například zrušil dnešní dopolední blok pro školy, jindy odpadly jednotlivé projekce, přestože organizátoři školám nabízeli projekce pro uzavřené kolektivy.

Festival nabídl 315 filmů z 50 zemí, řada snímků tu měla premiéru. Letošním tématem bylo 2020: Návrat do budoucnosti. Zlatý střevíček za přínos kinematografii pro děti a mládež udělí pořadatelé při galavečeru herečce Elišce Balzerové. Na pátečním zahajovacím večeru byla vyhlášena nová Filmová cena Technologické agentury ČR "Za popularizaci vědy mezi mládeží", porota ji udělila vzdělávacímu portálu České televize ČT edu.

Plánovaný termín příštího ročníku je 28. května až 5. června 2021, hlavním tématem by měla být literatura ve filmu. "Bude to taková filmová čítanka, chceme zaujmout mladou generaci," uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Nebudou chybět komiksy, díla Tolkienova či Harry Potter.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď