Na Faerských ostrovech žili neznámí lidé před Vikingy, potvrzují ovčí bobky

foto Ilustrační foto - Lidé sledují částečné zatmění slunce na Faerských ostrovech.

Kodaň - Na Faerských ostrovech žila kolem roku 500 našeho letopočtu neznámá populace lidí. Na odlehlém území se tudíž vyskytovala dříve než Vikingové, kteří připluli o zhruba 350 let později. Vyplývá to z nového vědeckého výzkumu, o kterém informovala stanice CNN, podle níž důkazy poskytl neobvyklý zdroj: starověké ovčí bobky.

Vikingové se dostali na Faerské ostrovy - malé souostroví v severním Atlantiku - poté, co vyvinuli lodě schopné dlouhé plavby. Tedy kolem roku 850, přičemž ostrovy začali osídlovat v roce 874, píše CNN. Badatelé se dlouho domnívali, že právě oni byli prvními lidskými obyvateli drsných ostrovů. Zmínky ve středověkých textech nicméně naznačovaly, že se na ostrovech vyskytovali lidé před Vikingy. Zároveň neexistují důkazy, že by tam žili původní obyvatelé.

V roce 2013 pak výzkumníci objevili prastará spálená zrna ječmene pod podlahou jednoho z vikinských domů na ostrově Sandoy. Jejich stáří určili na přibližně 300 až 500 let před příchodem severských mořeplavců, přičemž ječmen nebyl na ostrovech původním druhem, tedy nevyskytoval se tam před příchodem lidí.

Jiní vědci se proto rozhodli nalézt další důkazy o těchto lidech a provedli průzkum jezera na ostrově Eysturoy. Jelikož se předtím nenašly žádné budovy nebo archeologické důkazy, zvolili jiný přístup. Nabrali jádra jezerních sedimentů.

"Jezera jsou úžasným archivem informací o životním prostředí, protože ve svých sedimentech hromadí v postupných vrstvách materiál z okolní krajiny," vysvětluje vedoucí studie Lorelei Curtinová z univerzity v americkém Wyomingu. Vědci v jednom z jezer následně odebrali materiál zachycující zhruba 10.000 let historie životního prostředí.

Analýza sedimentů odhalila náhlou přítomnost velkého množství domestikovaných ovcí, které se na Faerských ostrovech objevily mezi lety 492 a 512. Ovce zanechávají ve svých výkalech charakteristické biomarkery, které byly v sedimentech dohledatelné jako DNA, popisuje CNN. Data podle ní vědcům pomohla určit vrstva popela ze známé erupce islandské sopky v roce 877. Neexistují přitom důkazy, že by se na ostrově vyskytovali nějací savci před těmito ovcemi, čili je museli přivézt na ostrovy lidé, konstatuje web.

Otázkou zůstává, kdo byli lidé, kteří se objevili na Faerských ostrovech už před Vikingy. Výzkumníci se na základě několika indicií domnívají, že mohlo jít o Kelty, kteří tam dopluli ze Skotska nebo Irska. "Ať už byli tito první obyvatelé Faerských ostrovů kdokoli, tak fakt, že přepluli oceán s hospodářskými zvířaty, odhaluje jejich pokrokovost a ducha. Myslím, že často podceňujeme rané lidské objevitele a jejich schopnost dostat se do nových neznámých zemí," poznamenala Curtinová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 23. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď