Na EXPO se letos poprvé představí všechny státy Afriky

foto

Poprvé za téměř 170letou historii světových výstav EXPO budou na letošní výstavě zastoupeny všechny státy afrického kontinentu. Africká unie (AU) v Dubaji ve svém pavilonu představí spolupráci svých členů na budování integrace a prosperity Afriky. V rozhovoru s televizní stanicí CNBC to uvedla státní ministryně pro mezinárodní spolupráci SAE a generální ředitelka výstavy EXPO 2020 Rím Hášimíová.

AU se na EXPO 2020 chce zviditelnit, zvýšit povědomí o své činnosti a ukázat, jak se podílí na řešení problémů Afriky. Soustředit se hodlá rovněž na získání investic a přilákání turistů na kontinent. Organizátoři zdůraznili, že EXPO bude „pro všechny africké země neocenitelnou platformou pro posílení nejen jejich vztahů se Spojenými arabskými emiráty (SAE), ale také s ostatním světem.“

V Dubaji se očekává účast 192 států, nadnárodních organizací, podniků a vzdělávacích institucí. Návštěvnost se má pohybovat na úrovni 25 milionů.

S cílem upevnit téměř 50 let trvající partnerství s Afrikou bylo nedávno založeno konsorcium SAE pro Afriku, které přislíbilo investovat na kontinentu 500 milionů dolarů (téměř 11,5 miliardy Kč) do státní i soukromé sféry. Zaměří se především na digitalizaci a podporu mladých lidí.

Jak řekla Hášimíová, SAE ví, že skutečná hodnota spočívá v dlouhodobém budování lidského kapitálu. „Nyní, na počátku třetího desetiletí milénia musíme posílit a podpořit potenciál Afriky prostřednictvím jejího obyvatelstva. Protože to, jak se Afrika vyvíjí, jak zajišťuje svou stabilitu, staví na svých úspěších a překonává své výzvy, bude mít obrovské důsledky nejen pro samotný kontinent, ale pro každou zemi na planetě.“

Pod hlavičkou Příležitosti, jednoho z hlavních témat světové výstavy, chce AU lidem vyprávět příběh Afriky a kontinentu připravit půdu pro pořádání světové výstavy v budoucnosti, píše CNBC. Africké státy na EXPO 2020 představí, jakého pokroku každá země dosáhla a v jakých oblastech vidí nové příležitosti. Světadíl chce světu ukázat, co mu může nabídnout ve sféře vědy, inovací, financí nebo zemědělství.

Africká unie (AU) je mezinárodní organizace inspirovaná integračním modelem Evropské unie. Do života byla oficiálně uvedena do života v červenci 2002 na summitu v jihoafrickém Durbanu a po téměř 40 letech nahradila Organizaci africké jednoty (OAJ). V současnosti má unie 55 členů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď