Na ERÚ se kvůli sporu o teplo ve Strakonicích obrátila policie

foto Teplárna ve Strakonicích na snímku pořízeném 16. ledna 2021.

Strakonice - Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval strakonickou teplárnu a firmu Energo, aby respektovaly předběžné opatření, jež úřad vydal. Podle něj musí teplárna Energu dál dodávat a Energo za teplo platit. Energo ale neplatí. Teplárna tak hrozí, že od 22. dubna omezí dodávky Energu, jež zásobuje teplem i sídliště Šumavská. Na ERÚ se obrátila i policie. Vyplývá to z dokumentu ERÚ, který dnes zveřejnil.

Teplárna v lednu na několik hodin omezila dodávky firmě Energo. Spor řešil ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO), obě společnosti měly do 16. dubna uzavřít novou smlouvu, to se nestalo. Strakoničtí zastupitelé dnes projednají půjčku deset milionů Kč teplárně, která chce postavit svůj teplovod na sídliště a spor tak vyřešit.

Na webu teplárna tento týden uvedla, že když jí Energo neuhradí závazky, od 22. dubna omezí nebo přeruší dodávky tepla. Na sídlišti Šumavská by se to opět dotklo lidí ve více než 250 bytech. Teplárna uvedla, že firmu Energo několikrát vyzvala, aby dluh zaplatila, ale bezvýsledně. Poslala proto Energu několik předžalobních výzev.

ERÚ dnes vyzval obě firmy, aby dodržovaly platné předběžné opatření. Když držitel licence poruší své povinnosti, hrozí mu podle energetického zákona pokuta až 15 milionů Kč.

"Rada považuje za zcela nepřiměřené a neomluvitelné, pokud spor dvou soukromých subjektů dopadá na spotřebitele, obyvatele sídliště Šumavská ve Strakonicích, kteří jsou zcela vědomě používáni jako rukojmí, aniž by se jakkoliv podíleli na vzniku potíží nebo mohli přispět k jejich řešení," uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Jak dodal, ani jedna z firem se neřídila dohodou, kterou uzavřely v polovině ledna. Místo toho teplárna podruhé za čtyři měsíce "vyhrožuje" spotřebitelům, že jim dodávky tepla omezí, uvedl.

Na Energetický regulační úřad se obrátila i policie, kvůli tomu, že teplárna v lednu na několik hodin přerušila dodávky tepla. ERÚ dnes zároveň vyzvala obě firmy i město, které je většinovým akcionářem teplárny, aby zahájily dialog a našly tak řešení.

Podle Havlíčka vychází situace ze sporů, které začaly v roce 2016. Energo uvádí, že teplárna mu dluží 14,5 milionu za nájem distribuční soustavy. Tento soudní spor není podle ministra dořešený. Podle vedení teplárny jí Energo teď dluží kolem 3,5 milionu Kč.

Strakonická teplárna skončila v roce 2019 ve ztrátě po zdanění 33,3 milionu, tržby byly 316 milionů. Prodala 472,5 terajoulu tepla. Teplárna, v níž má město 77,3 procenta akcií, vytápí 7000 domácností a desítky firem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď