Kvůli ohnisku v Dole Darkov přibylo 13 nakažených covidem-19

foto Hasiči ve speciálních oblecích se chystají 1. června 2020 vydezinfikovat prostory karvinského Dolu Darkov, kde je ohnisko koronaviru. Zaměří se na šatny, koupelny, chodby i kanceláře.

Karviná - V souvislosti s ohniskem nákazy koronavirem v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné přibylo od pondělí 13 nakažených, pozitivně testováno tam bylo už 369 lidí. Mimo ohnisko v Darkově byl v Moravskoslezském kraji hlášen jeden pozitivní pacient. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě.

"Počet pozitivně testovaných zaměstnanců narostl o šest nových na 242 (z toho 12 pendlerů z Polska), počet pozitivních rodinných příslušníků stoupl rovněž o šest na 120," uvedli hygienici. Pozitivně testováno bylo také sedm pracovníků jiných firem, které na dole dělají například údržbu, počet těchto nakažených zaměstnanců vzrostl o jednoho.

V Dole Darkov dnes začala druhá etapa plošného testování zaměstnanců. Testování má ověřit, zda se nemoc covid-19 později neprojevila u pracovníků, jejichž vzorky byly při prvních testech před dvěma týdny negativní, řekla ČTK mluvčí OKD Naďa Chattová. V dole současně od pondělí pokračuje dekontaminace prostor.

Hygienici uvedli, že zatím dnes byly odebrány vzorky 350 lidí a odběry pokračují. Petr Kopřivík z KHS řekl, že celkově během druhé etapy testování mají být odebrány vzorky více než 1600 lidí. Testování bude pokračovat od pátku do pondělí.

Na odebrání vzorků se spolu s hygieniky opět podílejí zdravotníci a vojáci. "Hygienici budou výsledky průběžně vyhodnocovat. Na Dole Darkov stále pokračuje omezený režim, takže se netěží," řekla Chattová.

Nemoc se v darkovském dole začala šířit před měsícem. Množství nakažených odhalilo až první plošné testování, při kterém hygienici provedli více než 2500 odběrů. Klinické projevy nemoci podle nich mělo jen minimum pozitivně testovaných. Řada nakažených byla zcela bez příznaků, u mnoha dalších byla příznakem například jen zvýšená únava, kterou však horníci připisovali fyzicky náročné práci.

Po dvou týdnech se testy musí zopakovat, aby se zjistilo, zda se mezitím nemoc neprojevila i u některých pracovníků, jejichž vzorky při prvním testování vyšly negativně. Při prvním testování odebrali hygienici vzorky 18. května téměř 800 horníkům a od 22. do 25. května 1700 pracovníkům.

Prostory Dolu Darkov nyní hasiči dekontaminují, což má podle mluvčí OKD zajistit ještě větší bezpečnost zaměstnanců. "V hermeticky uzavřených oblecích, rukavicích a speciálních maskách pomocí šesti generátorů horkého dezinfekčního aerosolu už v pondělí dekontaminovali koupelny a šatny Dolu Darkov," uvedla Chattová. Hasiči budou pokračovat do středy, dekontaminují také chodby či kanceláře.

"Tato dezinfekce je nad rámec už přijatých opatření. Je to naše společná iniciativa, která podpoří stávající opatření doporučená hygieniky," uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Ředitel provozu OKD David Hájek uvedl, že dekontaminace je náročná na organizaci. "Budova se musí vyklidit, utěsnit, pak probíhá samotný zásah, následuje odvětrání a opět se místo zpřístupní pro lidi," uvedl Hájek. Dodal, že se stále dělají každodenní dezinfekce společných prostor včetně dopravních nádob a vozíků, a to ve všech lokalitách OKD.

Hygienici uvedli, že dnes zahájili další kontroly v OKD, v dolech ČSA a Lazy. "Kontrola byla zaměřena na zajištění preventivních protiepidemických opatření nařízených rozhodnutím KHS a stav sanitárních zařízení. Bylo zjištěno, že nařízená opatření jsou plněna a jsou odstraňovány nedostatky, zjištěné při předchozí kontrole na sanitárních zařízeních," uvedla KHS.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď