Na demonstraci separatistů přišly v Barceloně desetitisíce lidí

foto Manifestace na podporu souzených katalánských politiků v centru Barcelony.

Barcelona - Desítky tisíc lidí vyšly v sobotu v podvečer do centra Barcelony na manifestaci, kterou uspořádali separatisté na podporu katalánských politiků souzených v Madridu kvůli předloňskému referendu o nezávislosti tohoto autonomního regionu. Podle místní policie se demonstrace účastnilo na 200.000 lidí, podle organizátorů přišlo půl milionu lidí, informoval deník La Vanguardia.

V čele průvodu vyšli členové současné katalánské vlády, včetně jejího předsedy Quima Torry, a šéf katalánského parlamentu Roger Torrent. Stejně jako většina účastníků manifestace nesli jednotný transparent s nápisem "Sebeurčení není zločin", v davu vlálo také mnoho katalánských vlajek. Někteří účastníci poklidné demonstrace křičeli "Soudí nás všechny" či "Svobodu pro politické vězně".

Manifestace se konala kvůli procesu, který začal tento týden před nejvyšším soudem v Madridu. V něm je obžalováno 12 katalánských politiků, včetně exministrů regionální vlády. Někteří z nich jsou viněni ze vzpoury, za což jim hrozí 16 až 25 let vězení.

"Hlasovat není zločin, bránit hlasování násilím ale ano. Děkuji všem, že zaplnili ulice Barcelony, jako vždy pokojným způsobem," poděkoval dnes na twitteru demonstrantům bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, který je už přes rok ve vazbě a jemuž v procesu v Madridu hrozí nejvyšší trest (25 let vězení).

Na demonstraci dnes vystoupila například katalánská ministryně Elsa Artadiová, která označila španělský stát za zkorumpovaný a autoritářský, když potlačuje politický disent. Kritizovala i předsedu Evropského parlamentu (EP) Antonia Tajaniho za to, že EP nepovolil ve svých prostorách konferenci, kterou tam chtěl v pondělí 18. února o procesu s katalánskými politiky uspořádat regionální expremiér Carles Puigdemont se svým nástupcem v úřadu Torrou. Torra dnes řekl, že v pondělí s Puigdemontem stejně do Bruselu pojedou.

Někteří z řečníků na manifestaci v Barceloně dnes též vyzvali Katalánce, aby se ve čtvrtek účastnili generální stávky v tomto regionu a také, aby dorazili 16. března na podobnou manifestaci plánovanou do Madridu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 16. června 2019

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď