Na Děčínsku dnes pokračuje vyšetřování požáru historických chat

foto Hasiči zasahují 22. května 2020 v Národním parku České Švýcarsko u Rynartic u požáru dvou historických chat, které jsou kulturní památkou. Oheň zcela zachvátil dřevěné objekty soukromého majitele, rozšířil se i do lesa ve špatně přístupném skalnatém terénu. Místo požáru zvané Na Tokáni je oblíbeným cílem turistů.

Rynartice (Děčínsko) - Do dvou historických chat, které v pátek zničil rozsáhlý požár, se dnes vrátili vyšetřovatelé. V pátek nebylo ještě možné místo kvůli vysokému žáru ohledat, proto vyšetřování pokračovalo dnes, řekla ČTK severočeská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Vyšetřování příčin požáru podle ní ale ještě potrvá, a stanovit zatím nebylo možné ani výši způsobených škod.

"Dnes se vyšetřovatelé policie spolu s vyšetřovatelem hasičů na místo vrátili a došlo k ohledání požářiště. Na místě byl rovněž psovod se psem speciálně vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření," doplnila mluvčí. V tuto chvíli podle ní není možné vyloučit žádnou z možných příčin. "Přizvali jsme si i znalce na komíny a komínová tělesa," dodala Hyšplerová. Další informace podle ní zřejmě nebudou dřív než po neděli.

Lovecký zámeček Na Tokáni postavený na počátku 20. století je kulturní památkou, oheň dvě ze šesti budov v areálu prakticky zničil, škody tak půjdou do milionů. "Na místě jsou vyšetřovatelé a také dvě jednotky hasičů, které pomáhají," řekl ČTK operační důstojník Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Požár objevili revírníci parku v pátek ráno. Hasiči museli vyhlásit třetí stupeň požárního poplachu, na místě zasahovaly desítky hasičů a pomáhal i vrtulník. Oheň se rozšířil do lesa, ve špatně přístupném skalnatém terénu ho hasiči pod kontrolu dostali až po poledni.

Místo požáru zvané Na Tokáni je oblíbeným cílem turistů. Areál patříval rodu Kinských, postavit ho nechali ve stylu švýcarské chaty. "Budovy jsou zajímavé tím, že působí jako sruby, ale vesměs jsou to zděné stavby obložené dřevem. To lze vidět bohužel i z ohořelého torza, vystupují zdi a komíny," řekl ČTK Antonín Kadlec z Národního památkového ústavu (NPÚ). Vyhořelé domy mají soukromého vlastníka, který je chtěl v pondělí otevřít pro turisty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď