Na D1 Vel. Meziříčí - Lhotka končí omezení kvůli zpoždění oprav

foto Dopravní omezení na dálnici D1 v opravovaném úseku mezi Velkým Meziříčím na 146. kilometru a Lhotkou na 153. kilometru může kvůli zpoždění stavby trvat až do začátku února. Firmě Colas za to od Ředitelství silnic a dálnic hrozí penále kolem 60 milionů korun. Na snímku z 20. prosince 2017 provoz na zúženém úseku u Jabloňova na Žďársku.

Velké Meziříčí (Žďársko) - Na dálnici D1 v opravovaném úseku mezi Velkým Meziříčím na 146. kilometru a Lhotkou na 153. kilometru končí omezení způsobená dvouměsíčním zpožděním stavebních prací. Firma Colas za to od ŘSD dostane penále okolo 50 milionů korun. Ve směru na Brno už je dálnice v tomto úseku plně průjezdná od soboty, směrem na Prahu dnes pracovníci odstraňují provizorní dopravní značení. ČTK to dnes řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

"Jde o nepřijatelné zdržení stavby do zimních měsíců," uvedl Rýdl. Auta musela touto částí D1 projíždět sníženou rychlostí ve zúžených pruzích jen po jedné polovině dálnice. Stavební práce tam budou dopravu znovu zdržovat od jara. "Modernizace bude na tomto úseku pokračovat hned od začátku stavební sezony, což předpokládáme někdy od března," řekl Rýdl.  

Opravy dálnice mezi Velkým Meziříčím - východ a Lhotkou začaly loni zjara, modernizace celého úseku by měla být dokončena tento rok. Zakázku v hodnotě 698 milionů korun bez daně získaly firmy Colas CZ a Inženierske stavby. Práce naplánované na minulý rok měly být před zimou dokončeny do 18. listopadu, což se nestalo. Náhradní termín jejich dokončení podle mluvčího původně firma avizovala až na první týden v únoru. "My jsme soustředěným tlakem, ale taky díky počasí, dokázali ten posunutý harmonogram zkrátit," uvedl Rýdl. Smluvní penále vyčíslilo ŘSD ke konci roku na 36 milionů Kč, k dnešnímu dni narostlo zhruba na 50 milionů.

Před Vánoci upozornilo ŘSD na to, že zpožděná stavba ztěžuje zimní údržbu dálnice, která by kvůli tomu při hustého sněžení musela být uzavírána i na několik hodin. Taková situace díky mírnějšímu průběhu zimy nenastala. Dvě vážné dopravní nehody se ale v opravovaném úseku staly 21. prosince, při jedné zemřel sedmačtyřicetiletý Maďar. Podle policie v obou případech řidiči vjeli na D1 do místa stavby, kam byl vjezd zakázaný.

Před Vánoci ještě v opravovaném úseku nebyly mimo jiné dokončeny čtyři dálniční mosty. Kvůli dodržení kvality stavebních prací probíhajících i za nízkých teplot mělo podle mluvčího ŘSD na stavbě poslední měsíce svůj dozor non-stop. "Abychom ohlídali technologii, materiály, postupy, normy," řekl.

Modernizace dálnice mezi Prahou a Brnem je skoro z poloviny hotová. Dokončeno je deset úseků z 21 s celkovou délkou 63 kilometrů. Příští rok budou pokračovat opravy na čtyřech úsecích a na dalších čtyřech plánuje ŘSD zahájení stavebních prací.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď