D1 u Humpolce je už plně průjezdná v obou pruzích

foto Na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru začali 19. prosince 2018 dělníci pracovat na rozšíření dálnice.

Humpolec (Pelhřimovsko) - Provoz na dálnici D1 u Humpolce mezi 90. a 94. kilometrem byl od dnešních 22:30 obnoven v obou pruzích. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přes víkend odstranilo všechna mobilní svodidla ve zúženém úseku. ČTK to večer řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Úsek byl zúžen kvůli opravě. V polovině prosince tam doprava několikrát zkolabovala, za což sklidil kritiku i ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Nyní má být nejstarší a nejvytíženější tuzemská dálnice lépe průjezdná.

Směrem na Prahu mohli řidiči v obou pruzích jezdit už od dnešního dopoledne, dálnice na Brno byla plně zprovozněna dnes hodinu a půl před půlnocí.

Dálnice byla zúžená mezi 90. kilometrem u Humpolce a 104. kilometrem u Větrného Jeníkova kvůli opravě. Úsek mezi 90. a 94. kilometrem byl součástí modernizace dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, práce na něm ale zatím vůbec nezačaly.

"Původní harmonogram podle rozhodnutí silničního správního úřadu byl do úterý. My, protože takové operace neděláme poprvé, jsme byli optimisté, že to zvládneme rychleji," uvedl Rýdl.

Odstraněním všech svodidel se zúžený úsek zkrátí na deset kilometrů. Modernizace začala v březnu, na prvních čtyřech kilometrech ale stavbaři ve středovém pásu vůbec nezačali pracovat, proto tam po odstranění provizorních svodidel bude dálnice průjezdná v plné šířce. Dalších deset kilometrů zůstane zúžených na dva pruhy.

V polovině prosince tam doprava několikrát zkolabovala. Problém projet měla v kolonách i auta zimní údržby. ŘSD pak jízdní pruhy v zúžení rozšířilo tím, že posunulo svodidla.

Zakázku na modernizaci za 1,75 miliardy korun dostalo sdružení, jež tvořily česká firma Geosan Group, italská Toto Costruzioni Generali a kazašská SP Sine Midas Stroy. Spolupráce mezi ŘSD a sdružením na konci loňského roku skončila. Modernizaci dokončí jiná firma, kterou ŘSD vybere na jaře. Práce budou pokračovat v létě. Původnímu zhotoviteli už bylo vyměřeno šest pokut za 60 milionů korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď