Na Czech Press Photo je 24 nominací včetně reportérů ČTK

foto President Donald Trump, right, meets with Czech Prime Minister Andrej Babis in the Oval Office of the White House in Washington, USA, March 7, 2019. Photo/Roman Vondrous (CTK via AP Images)

Praha - Nominacím 25. ročníku fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo dominují zejména témata z české a slovenské politické scény. Objevují se v nich demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a znovu události kolem loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Mezinárodní porota hodnotila téměř 4000 fotografií od 270 autorů z Česka a Slovenska. Mezi 24 nominovanými snímky či sériemi mají šanci uspět i dva fotoreportéři České tiskové kanceláře (ČTK).

Fotogalerie

Vítězné snímky včetně hlavní ceny Fotografie roku vyhlásí na Staroměstské radnici 22. listopadu, kdy bude také zahájena tradiční výstava oceněných prací. ČTK to dnes sdělila Anna Vacková z pořádající společnosti Czech Photo.

O soutěži se po loňském vítězství snímku primáta velmi debatovalo a někteří fotografové ji kritizovali. Podle jeho autora Lukáše Zemana, který není profesionálním fotoreportérem, snímek zachycuje samici orangutana s umírajícím potomkem na Borneu, kde tito primáti trpí ustupujícím pralesem. Podle kritiků není žurnalistickým snímkem a autor mohl jeho význam posunout formulací popisku. Porota za vítězstvím snímku stála, stejně jako ředitelka soutěže Veronika Souralová za podobou celé soutěže. Několik známých fotografů jako třeba Jan Šibík, Tomki Němec či Milan Jaroš se soutěže letos nezúčastní, podle nich ztratila svůj kredit.

Porota letos posuzovala v soutěžních kategoriích jednotlivé snímky a série dohromady, ne odděleně jako dříve. V kategorii Aktualita mají nominaci Lukáš Bíba z vydavatelství Economia za sérii snímků nazvanou Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi, který ukazuje největší politickou demonstraci od pádu komunismu letos v červnu na Letné. Další dvě nominace v této kategorii má Matej Kalina (News and Media Holding). První za snímek nazvaný Do očí vraha. Je z rekonstrukce vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Ukazuje muže, který se k vraždě přiznal. Druhou za snímek dokládající cestu Zuzany Čaputové do prezidentského paláce.

V kategorii Lidé, o kterých se mluví, má jednu ze tří nominací fotoreportér ČTK Roman Vondrouš za sérii devíti snímků Premiér v Bílém domě. V kategorii Portrét je nominována Kateřina Šulová z ČTK za snímek operní pěvkyně Soni Červené. Ve videosekci je sedm nominací, tři z nich jsou pro ČT.

Spolu s 24 snímky nominovanými v osmi kategoriích dnes pořadatelé oznámili jméno držitele Grantu Prahy, kterého tradičně vybírá pražský primátor. Zvítězila série Pražské panoptikum od Jana Rasche.

"Samotné centrum se stává panoptikem turistických lákadel. Na jednom místě se potkávají lední medvěd, panda a myšák Mickey. Město tak postupně ztrácí svůj genius loci a stává se popcornovým, instagramovým městem na pozadí pražského ateliéru, který turista zanedlouho vymění za kulisu dalšího města," uvedl autor ke svým snímkům. Grant Prahy poskytuje roční tvůrčí stipendium na dokumentování proměn města.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď