Na ČVUT zahajuje činnost centrum pro inovace ve firmách a veřejné správě

foto Ilustrační foto - Robot Cira, roboti, humanoid, vývojář, vývoj, vědec, umělá inteligence, lidská tvář

Praha - České vysoké učení technické (ČVUT) tento měsíc zahajuje činnost Evropského centra pro digitální inovace (European Digital Innovation Hub - EDIH), které podpoří inovace ve firmách a veřejné správě v umělé inteligenci a strojovém učení. Bude poskytovat služby například ve formě nových technologií nebo školení, uvedlo dnes ČVUT v tiskové zprávě.

"Umělá inteligence je v současné době jednou z technologií, které velmi výrazně pomáhají firmám se stát efektivnější a flexibilnější. Právě využití této technologie v probíhající turbulentní době může být zlomové," řekl Jaroslav Lískovec, který EDIH ČVUT povede. Podle ČVUT nemají firmy dost peněz na potřebné investice do inovací, mimo jiné i z důvodů covidové pandemie nebo energetické krize. Cílem EDIH ČVUT je proto usnadnit digitální transformaci především malých a středních českých podniků a subjektů veřejné správy.

EDIH jim umožní vyzkoušet technologie před jejich vlastním pořízením, uvedlo ČVUT. Zároveň podle zástupců školy poskytne konzultace či vzdělávací a odborná školení a kurzy.

Činnost EDIH ČVUT podpořila Evropská komise a ministerstvo průmyslu a obchodu, a to třemi miliony eur na dobu tří let. Časem má vzniknout síť více než 300 evropských digitálních center pro všechny regiony Evropy. V roce 2022 jich bylo pro Českou republiku schváleno pět.

EDIH ČVUT bude spolupracovat například s brněnským centrem EDIH pro kyberbezpečnost a ostravským evropským centrem, které se zabývá superpočítači. Podle ČVUT nabídne spojení těchto center komplexní služby pro odlišné potřeby firem.

Mezi partnery projektu patří například všechny fakulty ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, Svaz průmyslu a dopravy nebo Asociace malých a středních podniků.

České vysoké učení technické v Praze je jedním z největších a nejstarších technických univerzit v Evropě. Má osm fakult a 19.000 studentů. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky spadá pod ČVUT jako moderní vědecko-výzkumný ústav, který posouvá technologické hranice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď