Na Českomoravské vrchovině se pohybuje vlk, v posledních měsících podruhé

foto Vlk - vlčice - ilustrační foto.

Jihlava - Na Českomoravské vrchovině se pohybuje vlk opatřený telemetrickým obojkem. V posledních měsících se na Vysočině objevil podruhé. Vyplývá to z výsledků telemetrického sledování a pozorování v terénu. Přestože vlk byl i v poměrně obydlených místech, lidé ho zahlédli jen vzácně. Škody na hospodářských zvířatech nejsou hlášené. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

"To, že se tento vlk přesunuje na tak velké vzdálenosti – v posledních měsících se přesunul dvakrát od Králického Sněžníku na Vysočinu – dokládá, že pravděpodobně hledá družku a nové teritorium," uvedl Václav Hlaváč z agentury. Doplnil, že na Vysočině je pro něj dost vhodné potravy, jako srnci, jeleni a divoká prasata.

Na Českomoravské vrchovině se vlci objevují od roku 2016, jde ale jen o jednotlivá migrující zvířata. Víc pozorování bylo jižně od Telče v roce 2019, ani tam se však vlci trvale neusídlili.

Vlk, který se teď objevil v kraji, dostal telemetrický obojek loni na jaře v Polsku od výzkumníků polské organizace SAVE – Wildlife Conservation Fund. Za čtyři měsíce sledování v Česku ochránci ověřili desítky míst častějšího výskytu tohoto vlka, našli zbytky po konzumaci desítky srnců. Vlk byl na území šesti krajů včetně okraje Prahy. "Přestože se pohyboval i v poměrně obydlených místech, jeho pozorování lidmi byla vzácná, přemisťoval se především v noci a lovil nejdostupnější divoce žijící kopytníky," uvedl Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity v Brně, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA, který se věnuje sledování interakcí mezi lidmi a vlky v projektu Life Wild Wolf.

"Nemáme hlášeny žádné škody na hospodářských zvířatech, přesto ale chovatelům doporučujeme, aby svá stáda preventivně zabezpečili. Na to poskytuje stát dotace," uvedl Hlaváč. Nově je podle něj možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření v důsledku opakovaného výskytu vlka. Jde o částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy, například plat pro pastevce, údržbu oplocení, náročnější manipulaci se stádem a péči o pastevecké psy.

Chovatelé mají také nárok na náhradu škod při útoku vlka. "Víme, že přítomnost vlků znamená pro chovatele komplikace, právě proto jim stát podporu poskytuje. Pokud informaci o výskytu vlků dostaneme včas, můžeme chovatele v dané oblasti oslovit a navrhnout vhodná preventivní opatření," řekl Hlaváč.

Vlci putují na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc, bariéry pro ně přestavuje hustá zástavba a síť silnic. Přes dálnici D1 byly při jejích nedávných opravách postavené čtyři ekodukty. U některých těchto zelených mostů ale byly vykácené stromy kvůli kůrovcové kalamitě, což podle ochránců dočasně komplikuje využívání ekoduktů velkými savci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 27. května 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď