Na české firmy loni směřovalo 1000 kyberútoků týdně, světový průměr je 900 útoků

foto Obrazovka monitorující možný kybernetický útok. Ilustrační foto.

Praha - Na české firmy loni směřovalo přes 1000 kyberútoků týdně. Je to více než celosvětový průměr, který byl 900 útoků na organizaci. Počet útoků na podnikové sítě v roce 2021 stoupl o 50 procent, vyplývá z údajů bezpečnostní firmy Check Point.

Největšímu množství útoků v tuzemsku loni čelily vzdělávací a výzkumné instituce, které zaznamenaly meziroční nárůst o 75 procent, vládní a vojenský sektor byly druhým nejčastějším terčem s nárůstem o 47 procent. Následují komunikační firmy, poskytovatelé internetu a na pátém místě jsou zdravotnické organizace s meziročním zvýšením útoků o 71 procent.

Dosavadní vrchol aktivity hackerů přišel loni v prosinci po odhalení zranitelnosti Log4j. Hackeři útočili nejvíce v Africe, Asii a Tichomoří a Latinské Americe, nicméně v Evropě byl zaznamenán nejvyšší procentuální nárůst kybernetických útoků oproti předchozímu roku, a to o 68 procent.

"Hackeři využívají nové metody, jak proniknout do sítí a také jak se vyhnout odhalení. Velmi znepokojivý je zejména nárůst útoků na některé klíčové sektory, jako jsou třeba školství nebo zdravotnictví. Očekáváme, že v roce 2022 tato nelichotivá čísla dále porostou a velkým strašákem bude zejména vyděračský ransomware," uvedl regionální manažer Check Pointu Daniel Šafář.

Podniky by se podle odborníků měly vedle detekce hrozeb zaměřit rovněž na prevenci a důsledně své sítě zabezpečit. Důležité jsou rovněž pravidelné aktualizace a záplaty. Vhodné je použít segmentaci sítí, dodal Šafář.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď