Na cenu BBC Music Magazine nominovali alba s nahrávkami Kněžíkové a Hrůši

foto Ilustrační foto - Závěrečný koncert mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, 20. září 2020 v pražském Rudolfinu. Vystoupila Česká filharmonie pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera, klavírista Lukáš Vondráček a sopranistka Kateřina Kněžíková (na snímku).

Praha - Na cenu BBC Music Magazine má nominaci v kategorii Vocal album Phidylé sopranistky Kateřiny Kněžíkové a v kategorii Concerto nahrávka s dirigentem Jakubem Hrůšou. Český dirigent nahrál s Bamberskými symfoniky Houslový koncert č. 1 a č. 2 Bohuslava Martinů v provedení Franka Petera Zimmermanna. Na album ještě zařadili Sonátu pro sólové housle Bély Bartóka. Veřejné hlasování se uskuteční ode dneška do 28. února, oznámili na stránkách pořadatelé cen. Ceny budou vyhlášeny 28. dubna na galavečeru BBC Music Magazine Awards v Kings Place v Londýně.

"BBC Music Magazine Awards jsou vyhrazené pouze klasické hudbě a na rozdíl od většiny jiných prestižních cen zde o vítězi jednotlivých kategorií rozhoduje prostřednictvím internetového hlasování široká veřejnost po celém světě," uvedl Vladan Drvota z vydavatelství Supraphon. Album Phidylé Kněžíková nahrála s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s dirigentem Robertem Jindrou. Svůj supraphonský sólový debut sopranistka sestavila z písní s nádechem impresionismu z přelomu 19. a 20. století. Kněžíková sestavila repertoár z písní Bohuslava Martinů, Henriho Duparca, Maurice Ravela a Karola Szymanowského.

Podle dirigenta Hrůši všechny tři skladby na nominované nahrávce s díly Martinů a Bartóka patří k interpretačně velmi obtížným. Mimo jiné proto, že každá z nich byla jednotlivě napsána na objednávku tří houslových virtuosů se všemi individuálními nároky "na tělo" interpreta.

"Navíc sám Bohuslav Martinů byl výborným houslistou," podotkl Hrůša. "Jeho houslové koncerty nejsou okatě virtuózní, naopak – rafinovaně pro posluchače budí dojem lehkosti, ve smyslu přirozeného plynutí. Vždy jsem miloval příjemné rozpoložení, které ve mně hudba Bohuslava Martinů vyvolává. Diriguji jeho hudbu poměrně často a posluchači bývají vždy příjemně překvapeni," dodal uznávaný dirigent, který tento týden za nahrávku 4. symfonie Antona Brucknera, kterou pořídil s Bamberskými symfoniky, získal prestižní ocenění International Classical Music Awards.

Na cenu BBC Music Magazine bylo nominováno celkem 27 alb z loňské produkce 17 významných vydavatelských společností z celého světa. Nominace jsou rozděleny do devíti kategorií a představují to nejlepší z přibližně 175 nahrávek recenzovaných v BBC Music Magazine v průběhu uplynulého roku. Šéfproducent klasické hudby Supraphonu Matouš Vlčinský sdělil, že v případě BBC Music Magazine Award jde o druhou nejvýznamnější hudební britskou cenu v klasické hudbě hned po "Oscarech klasické hudby", ocenění měsíčníku Gramophone.

V minulosti v ceně BBC Music Magazine uspěli z českých umělců například Smetanovo trio, které před pěti lety získalo cenu v kategorii komorní hudby za nahrávku klavírních trií Bohuslava Martinů. Cenu BBC Music Magazine Award dostalo v roce 2007 také Kvarteto Pavla Haase, a to jako objev roku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď