Jedním ze současných trendů v bytových interiérech je džungle

foto V areálu brněnského výstaviště začaly 26. února 2020 veletrhy Dřevo a stavby Brno, Stavební veletrh Brno a veletrh nábytku a interiérového designu Mobitex. Na snímku je stánek interiérové návrhářky Iva Bastlová (vpravo) ve svém stánku prezentuje svou představu nábytku a vybavení ve stylu džungle.

Brno - Jedním ze současných trendů v bytových interiérech je džungle. Přírodní prostředí navozují jak různé vzory potahů, tak nábytek z přírodních materiálů, především ze dřeva, a také květiny. Podle bytové designérky Ivy Bastlové jde o trend, který reprezentuje šetrný vztah k přírodě, protože dřevo je materiál trvanlivý a recyklovatelný, řekla ČTK na brněnském veletrhu Mobitex, kde připravila vzorový interiér.

Fotogalerie

Dřevo je tím základním, co interiér ve stylu džungle potřebuje. Spolu s nábytkem jako postel nebo komody, který řada lidí doma ze dřeva už má, zakomponovala Bastlová do ukázkového bytu také kuchyňský stůl z masivu, dřevěný konferenční stolek, stoličky, kuchyňskou linku a dokonce vybavení koupelny, tedy dřevěnou vanu i umyvadlo.

"Dřevo je velmi nadčasové a při dobré péči velmi trvanlivé, takže není potřeba výrobky častěji nahrazovat novými. Navíc lze opravit různé škrábance zabroušením a nalakováním. Mnozí lidé mají také rádi patinu, která vzniká třeba na kuchyňské desce, tedy různé škrábance, které vznikají při pravidelném vaření," řekla Bastlová.

Jak však zmínila, kuchyňská linka ze dřeva je výrazně dražší než z běžného lamina a není pro každého. "Ovšem pro lidi, kteří mají rádi přírodní materiály, jde o dobrou investici," podotkla designérka.

Stoly, stolky a stoličky vybrala takové, které pracují s přirozenými vadami dřeva a nejsou symetricky řezané. Dřevěné vybavení koupelny už je podle ní spíše pro vyslovené "fajnšmekry" a bohatší klientelu. "Je samozřejmé, že o takové vybavení je potřeba se mnohem více starat než o běžné," řekla Bastlová.

Běžné jsou podle ní v českých domácnostech květiny. "Ukazujeme možnosti těm, kteří nemají místo na velké květináče. Máme tu květináče zavěšené na zdi i volně zavěšené," uvedla designérka. Zmínila, že díky zavlažovacím systémům už není nutné tak pravidelné zalévání jako v minulosti. "Podle mého názoru lidé mají květiny doma často, na balkonech také mají téměř malé zahrádky. Obecně Češi rádi pěstují. Květiny nejsou jen hezké, ale také čistí vzduch a vytvářejí lepší akustiku hlavně ve větších prostorech," dodala Bastlová.

Nábytkářský průmysl loni rostl, rizikem je kůrovcová kalamita

Český nábytkářský průmysl loni díky trvající ekonomické konjunktuře rostl devátým rokem po sobě. V roce 2018 činily tržby téměř 38 miliard korun, za loňský rok zatím přesné údaje nejsou. Rizikem je trvající kůrovcová kalamita, jejímž důsledkem je nedostatek kvalitního dřeva ze smrků i listnatých stromů. Zároveň kvůli neochotě řady českých majitelů lesů včetně největších Lesů ČR přejít na certifikaci FSC musejí výrobci dřevo dovážet ze zahraničí, což výrobu prodražuje, řekla novinářům před veletrhem Mobitex předsedkyně Klastru českých nábytkářů Lucia Haraslínová.

Podle údajů klastru tempo růstu zvolňuje. Daří se nadále i exportu, klíčovou odbytovou zemí zůstává Německo. S odstupem následují Slovensko a Francie. "Pro letošní rok očekáváme stabilizaci," uvedla Haraslínová.

Výrobci s obavami sledují situaci na trhu se dřevem, na němž je kvůli kůrovcové kalamitě nadbytek nekvalitního smrkového dřeva. Je použitelné pouze pro výrobu některých deskových materiálů. Kvůli přednostní kůrovcové těžbě chybí kvalitní smrkové dřevo a dřevo z listnatých stromů, řekla Haraslínová. I kvůli tomu, že v nábytkářství se používá více dřevo z listnáčů, přemýšlejí výrobci o jeho dovozu.

K dovozu je tlačí také to, že české lesy nemají v dostatečné míře certifikaci FSC, která garantuje lesní hospodaření s ohledem na přírodu. "V poslední době je v nábytkářském průmyslu důsledně požadováno. V zahraničí zareagovali vlastníci lesů pružněji. Kvůli rostoucí vzdálenosti dovozu pak roste i podíl nákladů na dopravu," řekla Haraslínová.

Nábytkáři se také dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců, absolventů truhlářského učňovského oboru je málo vzhledem k poptávce zaměstnavatelů. Firmy se tak snaží rekvalifikovat zájemce a dovážejí pracovníky z Ukrajiny. Firmy se také snaží robotizovat a automatizovat výrobu, aby některé práce mohl dělat stroj a nebyl potřeba řemeslník.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 0°C

Celá předpověď