Ocenění Zlatý Amper dostaly na veletrhu v Brně čtyři exponáty

foto První den mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení Amper, 21. března 2023, Brno. Stánek firmy AERS.

Brno - Ocenění Zlatý Amper na brněnském výstavišti získaly čtyři exponáty z veletrhu Amper, další čtyři odborná komise ocenila čestnými uznáními. Do soutěže letos vystavovatelé přihlásili osmnáct exponátů.

Fotogalerie

Ocenění získalo velkokapacitní bateriové úložiště SAS, které představila společnost Aers ze skupiny Fenix. "Výrobek je původním českým řešením, které vzniklo ve spolupráci přihlašovatele společnosti AERS s tradičním českým výrobcem polovodičové techniky – plzeňskou Škodou Electric," uvedli pořadatelé. Úložiště je pro svou vysokou kapacitu vhodné například pro průmyslové podniky, kterým umožní překlenout špičky ve spotřebě či vykrýt momenty krátkých výpadků elektřiny.

Společnost BD Sensors získala ocenění za nanosatelit BD Sat pro experimentální ověření senzorických systémů na oběžné dráze. V soukromém satelitu ověřuje funkčnost průmyslových snímačů tlaku, které BD Sensors vyrábí. Takto prověřené snímače pak mohou být použity ve vesmírných misích.

Třetím oceněným byla společnost Elektro-Haramia, která Zlatý Ampér získala za svou trafostanici. "Poskytuje spolehlivé a osvědčené řešení pro bezpečný provoz distribučních sítí a současně se vyhýbá použití specifických izolačních plynů, čímž se eliminují rizika spojená s úniky nebo toxickými vedlejšími produkty.Výhodou je komplexní řešení s vysokou modularitou a dobou mírou přizpůsobitelnosti požadavkům zákazníka a zejména snadná instalace. Při výrobě je kladen vysoký důraz na šetrnost k životnímu prostředí," uvedli pořadatelé k přednostem oceněného exponátu.

Firma IQRF Tech získala cenu veletrhu za bezdrátovou technologii IQRF. "Unikátní vlastnosti technologie IQRF jsou průmyslová spolehlivost, nízký průměrný odběr, interoperabilita a ultimátní bezpečnost," uvedli pořadatelé při vyhlašování ocenění.

Veletrh Amper potrvá na brněnském výstavišti do čtvrtka, v pavilonech P a V vystavuje na 400 firem.

Česká firma Aers vyrábí bateriová úložiště z použitých baterií z elektromobilů

Česká společnost Aers ze skupiny Fenix vyrábí z použitých baterií z elektromobilů bateriová úložiště pro domácnosti s vlastními fotovoltaickými panely. Úložiště pojmenované HES má velikost běžné vysoké chladničky a kapacitu až 41 kilowatthodin (kWh), tedy čtyřikrát vyšší než běžné úložiště určené pro domácnost. ČTK to na veletrhu Amper řekl viceprezident Fenix Group Cyril Svozil. Většina bateriových úložišť nabízených v Česku pochází z Číny, jejich kapacita se obvykle pohybuje okolo deseti kWh. Zařízení od české firmy je podle Svozila nákladnější, ale nabízí čtyřnásobnou kapacitu.

"Při přepočtu na uskladněnou kilowatthodinu ale cena vychází velmi podobně," uvedl Svozil. Firma podle něj nabízí řešení, které bateriím z elektromobilů dává nový život. Pro potřeby automobilů jsou jejich baterie silně předimenzované, baterie mají při využití v úložišti mnohem delší životnost než v elektromobilu," uvedl Svozil.

Na veletrhu Amper společnost představuje také své řešení pro průmyslové firmy. Zatím největší průmyslové úložiště tvoří dva přepravní kontejnery s kapacitou necelé tři megawatthodiny. "Naše průmyslové úložiště umí vykrývat špičku spotřeby a snižovat tak náklady a dokáže také zcela plynule kompenzovat mikrovýpadky v elektrické síti. Ty jsou v průmyslové výrobě velmi nepříjemné, protože sice trvají krátce, ale na několik vteřin zastaví všechny stroje v podniku. Náš systém ale v takovém případě naskočí ve zlomku vteřiny, takže stroje se nezastaví," doplnil.

Firma Aers vznikla jako dceřiná společnosti Fenix Group v roce 2016 a v Jeseníku v Olomouckém kraji a Blovicích na Plzeňsku vyvíjí a vyrábí bateriová úložiště pro fotovoltaické elektrárny .

Veletrh Amper trvá na brněnském výstavišti do čtvrtka, představuje novinky z elektrotechniky, energetiky, elektroniky či automatizace a digitalizace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď