Na Božím Daru se znovu sešli milovníci lyžařského telemarku

foto Několik desítek lyžařů se 16. března 2019 zúčastnilo 29. ročníku telemarkového závodu na Božím Daru.

Boží Dar (Karlovarsko) - Několik desítek lyžařů se zúčastnilo už 29. ročníku telemarkového závodu na Božím Daru. I když skutečných dřevěných lyží bez pevného upevnění paty byla na trati asi polovina, zájem o tuto tradiční lyžařskou disciplínu neklesá a přidávají se i noví zájemci. "Závod vznikl kvůli starým dobovým lyžím. Jezdí se hlavní kategorie telemark, ale jsou tu i další kategorie. A je to hlavně proto, aby se tady sešli lidé, které to baví," řekl ředitel závodu Kiwi Cup Ota Šimánek.

Fotogalerie

Několik desítek lyžařů se 16. března 2019 zúčastnilo 29. ročníku telemarkového závodu na Božím Daru. Styl telemark vznikl dříve než současný styl lyžování, ve druhé polovině 19. století v Norsku. "Je daleko bezpečnější, záživnější a bezúrazovější. Protože jak jedete v telemarku, tak vám koleno nevylétne. A hlavně jedete tak rychle, jak umíte. Telemark vlastně učí vás," popsal Šimánek.

Sám se stal lyžařem telemarku před lety náhodou, když s kamarádem našli v popelnici sto let staré lyžařské boty. Později získal i dřevěné lyže a začal se sám učit jezdit telemark. Vznikl z toho nakonec závod, který se letos jel už podevětadvacáté.

Několik desítek lyžařů se 16. března 2019 zúčastnilo 29. ročníku telemarkového závodu na Božím Daru. Přestože původních dřevěných lyží ubývá, nadšenci dnes vyrábějí nové. Dělají se z jasanového dřeva, řekl ČTK Roman Nepožitek, výrobce dřevěných lyží. Předtím, než se s nimi vydá lyžař na trať, musí se připravit, napustit a navoskovat, popsal. "Někdy se to povede, někdy ne. Já svůj trik mám, ale neprozradím," dodal Nepožitek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď