Na Boskovicku mají od loňska omezený odběr vody, hledá se řešení

foto Pohled na náměstí v Boskovicích (na archivním snímku).

Boskovice (Blanensko) - Lidé v 11 obcích či místních částech v okolí Boskovic na Blanensku mají již od loňska omezený odběr vody, nemohou ji používat na zalévání či mytí aut. Na konci minulého týdne přibyla ještě Deštná. Podle mluvčí Vodárenské akciové společnosti Ivy Librové v obcích po dlouhotrvajícím suchu výrazně zeslábly podzemní zdroje a vodojemy se musí čas od času doplnit cisternami. Dlouhodobým řešením má být napojení na skupinové vodovody, které mají vody dostatek.

Ač omezení odběrů vody pro některé účely platí již od loňska, zatím nemusel odbor životního prostředí v Boskovicích řešit žádné porušení nařízení. "Museli bychom dostat nějaké oznámení, ale lidé nařízení asi respektují. Jsme za to rádi," uvedla vedoucí odboru Leona Fialová.

Kromě mytí aut a zalévání zahrad se nesmí pitnou vodou napouštět ani bazény, nesmí se používat ani pro hasičská cvičení.

Voda se do vodojemů naváží cisternami obvykle jednou za týden až jednou za měsíc, podle potřeby. Jde až o několik cisteren denně. Vodohospodáři udržují ve vodojemech určitou hladinu, protože její pokles by způsobil nákladné obnovování provozu.

Boskovicko patří k nejproblematičtějším oblastem jižní Moravy a Vysočiny, kde Vodárenská akciová společnost poskytuje své služby. "Problémy jsou ještě na Tišnovsku. I zde platí nařízení ve třech obcích, které je přísnější než na Boskovicku, a obnovujeme je vždy na tři měsíce. Aktuální je platné do 8. července," uvedla Librová.

Dovážka vody z cisteren je pro vodohospodáře nouzovým řešením a snahou je jednat s obcemi a svazky obcí o napojení na skupinové vodovody. "Je to ale také otázka peněz, proto se snažíme využívat dotační tituly," řekla Librová.

Loni se podařilo připojit takto čtyři obce v Moravském krasu, a to Veselici, Vavřinec, Suchdol a Nové Dvory. "Tyto obce mají smůlu, že jsou na kopci, proto měly problém s podzemními zdroji," uvedla Librová.

Vodárenská akciová společnost dodává pitnou vodu půl milionu obyvatel v 700 obcích na Brněnsku, Blanensku, Znojemsku, Třebíčsku, Žďársku a Jihlavsku. Zhruba polovinu vody bere z podzemních zdrojů. Z velkých povrchových zdrojů čerpá vodu například z Vírské a Vranovské nádrže.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď