Na Běchovicích budou startovní vlny po 50 běžcích

foto Mistrovství ČR v silničním běhu na 10 km, Běchovice - Praha, 28. září 2014 v Praze. Mistrovství ČR Běchovice - Praha

Praha - Pořadatelé běžeckých závodů mají problém s nově zavedeným limitem maximálně 50 lidí pro venkovní akce, na kterých nemá každý své místo k sezení. Opatření se podle výkladu atletického svazu vztahuje i na tradiční závod Běchovice - Praha, kde budou běžci v neděli startovat ve vlnách po maximálně 50 lidech.

"Český atletický svaz po konzultaci s předsedou Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou vnímá fakt, že na akcích mimo stadion mají závodníci startovat ve vlnách po maximálně padesáti osobách. Tuto skutečnost akceptujeme a přizpůsobíme tomu v neděli organizaci závodu Běchovice - Praha," uvedl ve vyjádření pro ČTK předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Konkrétní dopady opatření, které ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo ve středu, nebyly hned jasné. Tiskové oddělení ministerstva na dotaz ČTK sdělilo, že se do limitu nezapočítávají sportovci, rozhodčí, trenéři a další lidé podílející se na realizaci sportovní akce, kteří jsou odděleni od ostatních návštěvníků. Například tedy hokejisté na ledě a na střídačkách při hokejových zápasech, protože pro vnitřní akce platí limit deseti lidí bez míst k sezení.

Běžci při hromadných závodech jsou ale podle současného výkladu jiný případ, na ně se omezení vztahuje. Zástupci iniciativy Za zdravé Česko, sdružující organizátory závodů ve vytrvalostních sportech pod širým nebem, chtějí s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou jednat o změně.

"Já jsem ještě mluvil s panem Hniličkou a ten potvrdil to číslo padesát, že o tom mluvil s panem Prymulou. My jsme se dohodli, že je to pro nás z organizátorského pohledu hrozná potíž. Je naší snahou vyvolat co nejrychleji jednání s panem ministrem Prymulou za účasti pana Hniličky," řekl ČTK Marek Tesař, zakladatel iniciativy Za zdravé Česko.

Ta vznikla na jaře ve snaze o obnovení běžeckých a dalších závodů pro širokou veřejnost a nastavení podmínek jejich bezpečného konání i v době koronavirové pandemie. Organizátoři se chtějí vrátit k limitům, které s týmem kolem tehdejšího náměstka Prymuly dohodli na jaře. "Ta současná opatření jsou přísnější, než byla na jaře. Tam hned na začátku dovolili 200 lidí a pak to dali během jednoho týdne na 500," připomněl Tesař.

Řada akcí se plánuje už na tento víkend. Jejich organizátoři tak řeší, jak s nimi naložit. "Pořadatelé těchto víkendových závodů se asi pokusí vyjít vstříc té padesátce. U těch menších to bude realizovatelné, u těch větších je to problém. Start se pak natahuje," poznamenal Tesař. Například tradiční triatlonový závod Czechman už rozdělil závodníky do 16 padesátičlenných vln s dvouminutovými rozestupy.

Podobnou organizaci lze očekávat i na Běchovicích, které jsou zároveň mistrovstvím republiky v silničním běhu na deset kilometrů. Loni se závodu zúčastnilo zhruba 2500 běžců. Letos musejí na start přijít v rouškách. "Tu budou mít nasazenu v prostoru až do vyběhnutí. Startovní koridor bude ošetřen tak, že mezi běžci se budou před startem udržovat dvoumetrové rozestupy," uvedl Varhaník.

Pořadatelé se snažili co nejvíce eliminovat shlukování lidí. Věková kategorie nad 60 let bude mít vlastní start, zrušeny byly ceremoniály v cíli. "Po proběhnutí cílem dostanou běžci další novou roušku s tím, že ihned po doběhu odcházejí mimo prostor cíle," doplnil Varhaník.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď