Na aukci v Česku byl poprvé prodán obraz od Ajvazovského

foto Aukci výtvarných děl a starožitností pořádala 30. listopadu v Praze aukční síň Arthouse Hejtmánek. Na snímku je obraz ruského malíře Ivana Konstantinoviče Ajvazovského s názvem Bouře na moři.

Praha - Obraz ruského malíře Ivana Ajvazovského Bouře na moři se na aukci v Praze prodal za 18,6 milionu korun včetně aukční přirážky. Jde o dosud nejvyšší cenu za dílo tohoto malíře dosaženou na českém trhu. ČTK to sdělila Jana Bryndová z galerie Arthouse Hejtmánek, která dražbu pořádala.

"Ajvazovského Bouře na moři je příkladem umělcovy vrcholné tvorby a pochází z pražské soukromé sbírky," uvádí katalog. Českým trhem zatím prošla jen tři Ajvazovského díla, přičemž první se prodalo až dnes. Vyvolávací cena obrazu byla 11 milionů korun.

Aukci výtvarných děl a starožitností pořádala 30. listopadu v Praze aukční síň Arthouse Hejtmánek. Na snímku je obraz českého malíře Josefa Šímy s názvem Krajina. Ivan Ajvazovskij (1817 až 1900) byl oficiálním malířem ruského vojenského námořnictva, malířem geografické společnosti a profesorem petrohradské Akademie umění. Jeho díla jsou stálicí světových aukcí s výtvarným uměním. Letos se v zahraničí dražilo 15 jeho pláten a dvě třetiny našly kupce.

Nového majitele získal na pražské aukci také obraz Josefa Šímy Krajina. Olej z roku 1964 měl vyvolávací cenu 1,5 milionu korun. Hodnota díla se na aukci vyšplhala až na více než 2,8 milionu korun včetně přirážky.

Aukci výtvarných děl a starožitností pořádala 30. listopadu v Praze aukční síň Arthouse Hejtmánek. Na snímku je obraz českého malíře Jana Jakuba Hartmanna s názvem Alegorie vzduchu. Za více než dva miliony byla na aukci vydražena socha francouzského sochaře švýcarského původu Jamese Pradiera. Socha z kararského mramoru v životní velikosti, která nese název Po koupeli, vyjde kupce na 2,108.000 korun včetně provize.

Nový tuzemský aukční rekord má po dnešku malíř Jan Jakub Hartmann (1658-1736). Jeho obraz Alegorie vzduchu, který je součástí cyklu Čtyř živlů, se prodal za 1,736.000 korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď