Na aerosalonu měl premiéru letoun Dart-550 s českým motorem

foto Na mezinárodním aerosalonu ve Farnborough u Londýna měl 20. července 2018 svou premiéru výcvikový akrobatický letoun Dart-550 vyrobený rakouskou společností Diamond.

Farnborough (Británie)/Praha - Na mezinárodním aerosalonu ve Farnborough u Londýna měl dnes premiéru výcvikový akrobatický letoun Dart-550, jehož výrobcem je rakouská společnost Diamond. Dodavatelem motorů pro tento letoun je společnost GE Aviation Czech.

GE Aviation dodává pro letadlo turbovrtulový motor H75-100 o výkonu 550 koní s elektronickým systémem řízení motoru a vrtule. Motor i vrtule se ovládají jedinou pákou, což je revolučním řešením a český závod GE Aviation na něj získal jako první na světě příslušné osvědčení, uvedla firma.

"Motor GE H75 je hmatatelným výsledkem českého vývoje a součinnosti soukromé a státní sféry," řekl ČTK náměstek ministryně průmyslu a obchodu Petr Očko, který má na starosti rozvoj nových technologií.

Česko se ve Farnborough může pochlubit největší expozicí ze zemí střední a východní Evropy. Oficiální národní stánek doplňuje samostatná výstava Aera Vodochody.

Evropský mezinárodní aerosalon patří mezi prestižní světové přehlídky letecké techniky. Farnborough se o pořádání aerosalonu dělí ob rok s letištěm Le Bourget u Paříže.

GE Aviation Czech je součástí společnosti GE Aviation ze skupiny General Electric, která je největším výrobcem leteckých motorů na světě. GE Aviation vyrábí turbovrtulové, proudové a turbohřídelové motory a další součástky a systémy pro civilní i vojenské letectví. Česká firma navrhuje, vyvíjí, vyrábí a provádí servis turbovrtulových motorů řady H.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 25. března 2019

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď