Na 17. Dřevořezání v Třešti se sešlo okolo 40 řezbářů

foto Více než šedesát betlemářů a řezbářů se sjelo 5. července 2018 na 17. ročník Dřevořezání do Třeště na Jihlavsku. Řezbáři vyráběli figurky a předměty jak do společného mezinárodního betléma vystaveného v třešťském Muzeu betlémů, tak i do společného betléma v životní velikosti vystaveného nedaleko centra města.

Třešť (Jihlavsko) - Řezbáři, kteří se posledních 17 let touto dobou setkávají v Třešti, už vyrobili přes 1100 dílů do společného betléma. Na letošním Dřevořezání se vystřídalo okolo 40 tvůrců z různých míst, lidé mohli vidět i řezbáře ze Slovenska a Nizozemí. Pro společný betlém tentokrát vyřezali asi 30 figurek a další doplňky. ČTK to řekl Pavel Brychta z třešťského Spolku přátel betlémů, který akci pořádá.

"Figurky jsou z lipového dřeva, nenatírané, na výšku mají 12 až 13 centimetrů," řekl Brychta. Společný betlém vzniká od roku 2002, vystaven je v třešťském Schumpeterově domě, ale místo už přestává stačit. Po loňském Dřevořezání obsahoval 1126 částí.

Někteří řezbáři se k pracovním stolkům na náměstí usadili na den, další se účastnili celé dvoudenní akce. Kromě jemné práce s dlátky návštěvníci viděli vyřezávání pomocí motorových pil. Josef Špicl z Havlíčkova Brodu začal pilou vytvářet z lipového špalku půldruhého metru vysokou postavu darovníka - sedláka s pytlem brambor. Vedle něj Milan Pazderka pilou vyřezal ležící ovečku.

Více než šedesát betlemářů a řezbářů se 5. července 2018 sjelo na 17. ročník Dřevořezání do Třeště na Jihlavsku. Řezbáři vyráběli figurky a předměty jak do společného mezinárodního betléma vystaveného v třešťském Muzeu betlémů, tak i do společného betléma v životní velikosti vystaveného nedaleko centra města. "Oveček do betlému není nikdy dost," řekl Špicl. Vlastní profesí terapeut se řezbářství věnuje asi 15 let. Svého darovníka dokončí až o příštím Dřevořezání. "Velká socha se nedá zvládnout za dva dny, takže se dělá postupně. Ono to do dalšího roku trochu proschne," uvedl. O jeho figuru se pak rozroste velký betlém, který stojí u vjezdu do středu Třeště a upozorňuje na místní dvousetletou betlemářskou tradici.

Mezi pravidelné účastníky Dřevořezání patří jednačtyřicetiletý Antonín Kolman. Vyrostl v jedné z českých vesnic v rumunském Banátu a teď žije u Brna. Vyřezávat začal jako dospělý, na radu strýce, který řezbařil. "Sem tam někdo něco řeže nebo se betlémky malují, vystřihují, ale Třešť to určitě není," podotkl ke zvyklostem v rodné vesnici.

Příští rok se organizátoři Dřevořezání budou muset vyrovnat s rekonstrukcí silnice přes náměstí a opravami zámeckého hotelu, kde účastníci bydlí. Akce se podle Brychty ale i tak uskuteční.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 13:00 13°C

Celá předpověď