MŽP letos podpořilo 50.000 fotovoltaik na domech, čtyřikrát více než loni

foto Solární panely na střeše bytového domu. Ilustrační foto.

Praha - Ministerstvo životního prostředí letos podpořilo téměř 50.000 solárních elektráren na střechách domů. Je to čtyřikrát více než loni, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Za letošek podle něj resort schválil podporu domácím i velkým fotovoltaickým elektrárnám ve výši 14 miliard korun. Jurečka očekává, že by příští rok stát mohl podpořit i více než 100.000 domácností.

Finance na fotovoltaické elektrárny jdou z Modernizačního fondu, Národního plánu obnovy nebo z programu Nová zelená úsporám. Domácnost může díky fotovoltaice podle Jurečky ročně v průměru ušetřit zhruba 30.000 korun, návratnost investice vyčíslil na šest až sedm let. Domácnost je v průměru schopna pokrýt až 70 procent své spotřeby, uvedl dále ministr.

"V okamžiku, kdy budeme schopni zapojovat moderní prvky v rámci akumulace, agregace a flexibility, jsme schopni vytvářet efektivní systém i na bázi komunitní energetiky, který bude schopen spotřebitelům pokrývat skoro 100 procent spotřeby," doplnil vicepremiér. Větší flexibilitu by podle něj mohla v budoucnu umožnit legislativa, na které jeho resort spolupracuje s ministerstvem průmyslu a obchodu.

Limitem pro další rozvoj jsou aktuálně dodávky komponent a personální situace dodavatelů. Ti se ale podle Jurečky snaží zkracovat dodavatelské termíny. Omezení může vyplývat také ze schopnosti distributorů připojovat nové fotovoltaické elektrárny.

Resort životního prostředí ohledně toho vede debaty s ministerstvem průmyslu i distributory. Technickým řešením by mohlo být určité podmínečné připojení. Správce distribuční sítě by v lokalitách, které už nyní mají problém s připojením nové fotovoltaiky, mohl připojení umožnit s podmínkou, že pokud se síť bude blížit hraniční situaci, mohl by omezovat výkon fotovoltaiky. Prakticky nemožné už je novou fotovoltaiku k síti připojit v některých lokalitách na Zlínsku nebo jižní Moravě, podotkl Jurečka.

Klíčové je podle vicepremiéra řešit právě otázku investic do distribučních sítí. Distributoři jsou podle něj připraveni, je ale klíčové upravit stavební zákon tak, aby některé jejich záměry bylo možné uskutečnit rychleji než v řádu čtyř až šesti let.

Ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman uvedl, že v Nové zelené úsporám fotovoltaické systémy nyní tvoří 65 procent všech žádostí. Průměrně SFŽP dostává zhruba 5000 žádostí měsíčně, které schvaluje do tří týdnů. Proplaceno je podle Valdmana zatím 15.000 žádostí s dotací tří miliard korun.

Z Modernizačního fondu resort podle Jurečky podpořil zhruba 200 velkých solárních elektráren, které vyrobí ročně množství elektřiny, jež pokryje spotřebu 370.000 domácností.

Ministerstvo letos také spustilo program Nová zelená úsporám Light, který má podpořit jednoduchá opatření pro snížení energií v nízkopříjmových domácnostech. V první fázi v něm je k dispozici 1,5 miliardy korun. Jurečka dříve řekl, že nárok na dotaci budou mít domácnosti obývané starobními důchodci, invalidními důchodci třetího stupně a lidé, kteří od letošního 12. září do data podání žádosti o dotaci pobírali příspěvek na bydlení - nemusí to však být po celé období. Žadatelé musí také vlastnit nebo spoluvlastnit nemovitost, kde budou úpravy provedeny, a mít tam před 12. zářím 2022 trvalé bydliště.

Ministerstva životního prostředí a práce a sociálních věcí, která aktuálně obě Jurečka vede, chtějí během jednoho až dvou měsíců najít možnost, jak posílit šance žadatelů s nižšími příjmy na investice. "Představa, že bychom umožnili režim vlastních domácích kutilských instalací a ty následně podporovali, tuto cestu nevidíme," řekl však Jurečka. Je to podle něj z důvodu bezpečnosti, ať už statiky objektů, tak samotné elektroinstalace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď