Vláda pozastavila práce na přípravě nádrže Pěčín

foto Rozvodněná řeka - ilustrační foto.

Praha - Práce na přípravě vodní nádrže Pěčín na říčce Zdobnici na Rychnovsku budou pozastaveny. Návrh ministerstva zemědělství dnes schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO). Podle materiálu vybudování nádrže nezískalo dostatečnou podporu v regionu. Navíc podle Brabce jsou v regionu i alternativní možnosti, jak zajistit dostatek vody.

Podle návrhu by měla pokračovat příprava vlachovické přehrady na Zlínsku i v Senomatech a Šanově ve středních Čechách. Začít by se měla také řešit přehrada Kryry na Rakovnicku, kam by se přiváděla voda z Nechranické nádrže v povodí Ohře.

Zatím bylo na přípravné práce na pěčínské vodárenské nádrži vynaloženo 6,74 milionu korun. Podle materiálu je oblast zranitelná změnami využívaných vodních zdrojů v důsledku klimatické změny. Existují tak důvody proč situaci řešit, jedním z nich by byla právě stavba pěčínské nádrže. Pokud by se pro ni vláda v budoucnu rozhodla, musí to udělat s předstihem, protože výstavba by trvala až 20 let.

Místní obyvatelé jsou proti stavbě. "Vodní dílo Pěčín je z vodohospodářského hlediska významným potenciálním zdrojem pitné vody, avšak aktuální potřeba tohoto vodního díla v lokalitě nebyla prokázána. S ohledem na výrazné nesouhlasy s výstavbou vodního díla Pěčín a neprokázanou aktuální potřebu tohoto díla v lokalitě se v současné době nedoporučuje pokračovat v přípravách realizace," uvádí úřad v materiálu.

Rozhodnutí vlády přivítali starostové dotčených obcí. Starosta Zdobnice Petr Novotný to označil za velké dílčí vítězství. "Je to krok správným směrem. Ještě ale není vyhráno, lítá v tom hromada peněz. Máme z toho velkou radost. Přehrada by nás odřízla od civilizace, zvýšila by občanům náklady. Pomůže nám to v rozvoji obce. Kromě přírody toho moc nemáme. Na téměř nedotčenou přírodu v okolí chceme lákat návštěvníky a přehrada by ji zničila," řekl ČTK Novotný.

Prognózy podle úřadu uvádějí, že v Pardubickém a Královéhradeckém kraji budou v letech 2040 až 2050 velmi pravděpodobně deficity vodních zásob. "Provozovatelé vodárenských soustav aktuálně nedostatek zdrojů nepozorují a případné krizové situace jsou v současné době řešeny redistribucí s využitím Vodárenské soustavy východní Čechy," dodává materiál. Podle úřadu je zatím smysluplné v povodí dělat opatření na ochranu nádrží před zanášením sedimenty a další kroky. Kraj připravuje koncepci, ze která by měla trendy k zabezpečení vodního hospodářství definovat.

Ve středních Čechách by se měla letos vypracovat komplexní řešení nádrží v povodí Rakovnického potoka a Blšanky. Měly by se vyřešit problémy se zneškodňováním znečištění odpadních vod z obcí a měst, revitalizovat vybrané vodní toky a chránit více půdu proti erozi. To by mělo stát bez nákladů na stavbu obou nádrží 2,49 miliardy korun. Dvě nádrže budou stát 450 milionů korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď