MZd se dohodlo s policií na součinnosti při kontrole karantén a izolací

foto Ilustrační foto - Policisté v Brně kontrolují 16. března 2021 dodržování protiepidemických opatření.

Praha - Ministerstvo zdravotnictví podepsalo dohodu s policií, podle které budou krajské hygienické stanice předávat informace o karanténách a izolacích nařízených kvůli covidu-19 policistům. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Policisté budou moci informace využít při namátkových kontrolách včetně například silničních. Na konkrétní podobě součinnosti při kontrolách se domluví policisté s hygieniky v jednotlivých krajích. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) sdělil serveru Novinky.cz, že s ním nikdo předávání údajů o lidech v karanténě a izolaci nekonzultoval.

Pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová novinářům řekla, že kontroly budou koordinovat krajští hygienici. "Minimálně jeden pracovník a jeden policista na okres budou kontrolovat osoby, které jsou dány do karantény či izolace," uvedla. V případě porušení karantény bude případ projednávat hygiena jako přestupek, případy nedodržení izolace projednají policisté jako možný trestný čin.

Policisté budou mít k dispozici vždy aktuální informace o karanténách, uvedla Svrčinová. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dodal, že je budou využívat například i při silničních kontrolách, které aktuálně provádějí kvůli omezení pohybu mezi okresy. Podle Blatného může hrozba trestního stíhání přesvědčit k dodržování opatření i lidi, kteří vývoj epidemické situace "kazí většině", která se pravidly řídí.

"Jsem rád, že jsme se dohodli s policií na společném postupu. Pomoc policistů zároveň částečně uleví krajským hygienickým stanicím, jejichž zaměstnanci jsou vytíženi trasováním a řešením nepříznivé epidemické situace," uvedl Blatný. Dohoda podle něj umožní efektivněji čelit epidemii. "Je důležité aktuálně platná protiepidemická opatření co nejdůsledněji dodržovat," doplnil.

Ministerstvo zdravotnictví ani policie ale dohodu o předávání informací neprojednaly s ochránci osobních údajů. "Žádost o konzultaci jsme neobdrželi. Nicméně veřejné úřady mají možnost se kdykoli při přípravě, aplikaci a vynucování opatření obrátit na ÚOOÚ," sdělil mluvčí ÚOOÚ Tomáš Paták serveru Novinky.cz. Podle serveru přitom loni na jaře výtky ÚOOÚ zabránily podobné dohodě o předávání dat o lidech v karanténě. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a Blatný oznámili minulý týden po jednání vlády, že policisté budou dodržování karantény a izolace namátkově kontrolovat spolu s hygieniky. Policie pak na twitteru tvrdila, že se spuštěním kontrol čeká mimo jiné právě na vyjádření ÚOOÚ.

Policisté tehdy uváděli, že čekají také na jasně formulovaný požadavek ministerstva zdravotnictví. Zajímali se mimo jiné o vyjasnění otázky, jak bude zajištěna ochrana policistů při kontaktu s lidmi s potvrzenou nákazou covidem-19. Hamáček v pondělí uvedl, že policejní prezidium na zodpovězení klíčových otázek nadále čeká.

Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že s policií podepsalo dohodu o součinnosti při kontrolách, jejímž hlavním bodem je předávání informací. "Věřím, že díky ní ještě zlepšíme spolupráci mezi krajskými hygienickými stanicemi a policií," uvedla Svrčinová. Zaměstnanci hygienických stanic jsou podle ní velmi vytíženi. "Pokud se nyní mohou spolehnout na pomoc policie i v této oblasti, o to více času mohou věnovat například trasování či posuzování chorob z povolání," doplnila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď