MZd připravilo změnu zákonů, která umožní používání covid pasů EU

foto Ilustrační foto - Žena s dítětem v ochranných rouškách proti šíření koronaviru na snímku pořízeném 21. prosince 2020 v odletové hale Letiště Václava Havla v Praze. Česká republika zastavila lety z Velké Británie kvůli nové mutaci koronaviru, která byla zjištěna na jihu Anglie a podle expertů se může šířit rychleji než ostatní kmeny.

Praha - Ministerstvo zdravotnictví připravilo změny v zákoně o ochraně veřejného zdraví a pandemickém zákoně, které umožní vydávání certifikátů o prodělané nákaze covidem-19 v nedávné době, negativním testu či očkování. Je třeba i pro zavedení covid pasů připravovaných Evropskou unií. Návrhy dnes projednala vláda, řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Sněmovna zákon projedná v legislativní nouzi, což umožní ho schválit i s případnými úpravami během jediného dne.

"Cílem návrhu zákona je stanovit právní rámec pro vydávání certifikátů fyzickým osobám osvědčujících skutečnost, že byly očkovány proti onemocnění covid-19, prodělaly onemocnění covid-19 nebo byly testované na přítomnost viru SARS‑CoV‑2 nebo jeho antigenu," píše se v dokumentu.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes na žádost premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli rychlejšímu projednání návrhu prodloužil dosavadní stav legislativní nouze až do konce června. Zatím měl skončit k poslednímu květnu. Předseda Sněmovny také rozhodl, že návrhem se má zabývat výbor pro zdravotnictví, který má své usnesení k němu předložit do úterý do 13:00. Je to hodinu předtím, než začne řádná schůze Sněmovny, která potrvá až do června.

Certifikátem bude možné v Česku prokázat bezinfekčnost tam, kde to bude vyžadováno, například na hromadných kulturních či sportovních akcích, pro využívání některých služeb nebo místo testu v zaměstnání. Ministerstvo v mimořádném opatřením stanoví, kde bude využíván.

"Platí, že je možné tento certifikát získat na jedné straně tím systémem přes stávající systém ministerstva zdravotnictví, ale postupně bude i možnost získávání certifikátu přes CzechPointy. Přechodná doba, kdy bude možno používat oba systémy, je do konce tohoto kalendářního roku, potom by to v souladu s platnými zákony přešlo na systém CzechPointů," řekl Arenberger.

Návrh zákona reaguje i na připravované nařízení Evropské unie. Podle něj by měl být vytvořen společný rámec pro vydávání a ověřování certifikátů o očkování, testování a prodělání nákazy nazvaný "Digitální zelený certifikát" (Digital Green Certificate). Jeho zavedení pro usnadnění cestování mezi zeměmi EU předpokládá ministerstvo v nejbližších týdnech, zřejmě od 1. července.

Přesnější podmínky, tedy druh testu, doba od očkování nebo nákazy, zatím EU nestanovila. Česko se prozatím spolu s Rakouskem, Německem, Polskem a Slovinskem dohodlo na tom, že bez karantény a nutnosti testu mohou mezi nimi cestovat lidé 22 dní po aplikaci první dávky očkování.

Takto očkovaní lidé se také mohou vracet do ČR bez testu či karantény z většiny evropských zemí. Od příštího týdne by se mělo připojit i Slovensko. Vláda dnes také schválila, aby za bezpečnou dobu, po kterou je člověk po vyléčení z nákazy koronavirem chráněný protilátkami, bylo považováno šest měsíců místo současných třech. Zvažuje se také na léto zavedení dvou PCR testů měsíčně hrazených z veřejného zdravotního pojištění nebo dvou či čtyřech antigenních testů.

Změna zákona zároveň umožní orgánům ochrany veřejného zdraví využívat více údajů ze základních registrů a agendových informačních systémů státu. Ministerstvo a Ústav zdravotnických informací a statistiky budou mít s novým "registrem aktuálního zdravotního stavu fyzických osob, které onemocněly infekčním onemocněním, a fyzických osob podezřelých z nákazy" náklady v řádech desítek milionů korun.

Kritici systému, který má například přístup na některé akce nebo cestování do země podmínit proděláním nemoci, očkováním nebo negativním testem, ho považují za diskriminační pro ty, kdo očkování nebo testy odmítají. Očkování proti covidu-19 v Česku není povinné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď