Mýtné a trajekty budou v létě v Chorvatsku za mimosezonní ceny

foto Ilustrační foto - Liduprázdný chorvatský přístav Fazana, 26. května 2020.

Praha - Chorvatsko letos přes léto nezdraží mýtné ani trajekty a ponechá ceny platné mimo sezonu. Lidé tak proti loňsku mohou ušetřit desetinu až pětinu nákladů. ČTK to sdělil jednatel Travel Family Ivan Lackovič. Se skupinou Travel Family, pod níž patří specialista na Chorvatsko Vítkovice Tours, vyjíždí každoročně do Chorvatska nejvíce Čechů. Kvůli koronaviru je nyní vyšší zájem o privátní formy bydlení jako vily, penziony a menší hotely.

Většina Čechů jezdí do Chorvatska vlastní dopravou. Tamní vláda podle Lackoviče rozhodla, že ode dneška do 14. září budou platit pro mýtné a trajekty mimosezonní ceny. Dálnice jinak v tomto období bývají o desetinu dražší, trajekty až o 20 procent. Mýtné pro osobní automobil mezi Záhřebem a Splitem zůstane podle Lackoviče za 181 kun (640 korun), místo loňských 200 kun (708 korun). Pokud mají lidé ENC přístroj, zaplatí za tento úsek zhruba o 22 procent méně, tedy 141 kun (499 korun). Na ostrov Krk, na který se za cestu platilo 35 kun (124 korun), se lidé dostanou zdarma.

Travel Family nyní eviduje růst objednávek na pobyty u Jadranu. "Zájem lidí o dovolenou potvrzují čísla i z portálu Chorvatsko.cz, který v porovnání s březnem nyní navštíví desetkrát více uživatelů, až deset tisíc denně. Jen během týdne vypravujeme tři plné autobusy do Chorvatska a objednávky stále přibývají," uvedl Lackovič. Z důvodu vyššího pocitu bezpečí lidé letos častěji volí ubytování v apartmánových domech, penzionech a privátních vilách. Travel Family v tomto segmentu podle Lackoviče posílila nabídku, na webu Chorvatsko.cz nabízí zhruba 12.000 ubytování tohoto typu.

Enormní zájem o pronájem jachet v Chorvatsku letos hlásí vyhledávač Boataround.com. Vyhledávání lodí podle spoluzakladatele portálu Pavla Pribiše za poslední čtvrt rok meziročně vzrostlo šestkrát. CK Fischer podle svého mluvčího Jana Bezděka eviduje u zájezdů vlastní dopravou největší poptávku právě po Chorvatsku, dále Rakousku, Itálii nebo Maďarsku. U cestovní agentury Invia její podle mluvčí Andrey Řezníčkové patří Chorvatsko v současné době rovněž k nejvíce poptávaným destinacím spolu s Řeckem či Bulharskem.

Chorvatsko patří dlouhodobě k nejoblíbenějším letním cílům českých turistů. Loni jich tam vícedenní pobyt podle Českého statistického úřadu strávilo 740.000. S Travel Family tam podle Lackoviče každý rok vycestuje přes 40.000 lidí.

Češi mohou ode dneška cestovat bez omezení do většiny evropských zemí. Negativním testem na covid-19 se musejí prokázat při návratu z Portugalska, Polska - Slezského vojvodství a Švédska.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď